Dodano: 26 grudnia 2019 09:51

Minister Andrzej Adamczyk: nie potwierdzam informacji czeskich mediów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Wracamy do podanej kilka dni temu przez czeskie media informacji dotyczącej wstrzymania do 2028 roku realizacji inwestycji autostrady D11, łączącej  w Lubawce i Kralovcu  drogi czeskie z budowaną po stronie polskiej drogą ekspresową S3.

Informacje o tym są niepotwierdzone – powiedział w rozmowie z naszym Dziennikiem Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister zapewnia, że jest w stałym kontakcie ze swoim czeskim odpowiednikiem, i dementuje informacje podane przez czeskie media.

– Czesi nie podjęli takiej decyzji, sprawdzaliśmy, ja bardzo szybko rozmawiałem z ambasadorem Republiki Czeskiej na ten temat. nie potwierdzają się te informacje jakoby Czesi wstrzymali tę inwestycję. 

REKLAMA

Zdaniem ministra Czesi zdają sobie sprawę z tego, że wjazd dziesiątków samochodów ciężarowych z drogi ekspresowej S3 na wąskie drogi powiatowe Czech mógłby się skończyć katastrofą komunikacyjną.

– Droga ekspresowa, która kończy się na granicy państwa powoduje, że masa samochodów, szczególnie samochodów ciężarowych wjeżdża na drogi czeskie. Można sobie wyobrazić wręcz armagedon po stronie czeskiej. Czesi też mają świadomość tego, że ten ruch musi zostać upłynniony, musi zostać przejęty przez nowoczesną autostradę, w tym przypadku autostradę D11. 

Minister podkreślił ścisłą współpracę z naszymi południowymi sąsiadami, którzy korzystać mają z polskich doświadczeń w przejmowaniu gruntów pod realizację inwestycji drogowych. Podtrzymał też pierwotną datę połączenia obu pasów szybkiego ruchu – polskiej S3 i czeskiej D11 w 2025 roku.

Droga szybkiego ruchu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Otwarcie obwodnicy Bolkowa. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Budowa S3 w okolicach Bolkowa. Fot. użyczona GDDKiA

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także