Mieszkaniec Świdnicy uciekł na Białoruś i poprosił tam o azyl. W Polsce usłyszał prokuratorskie zarzuty

13 czerwca 2022 13:37. Źródło: Telewizja Białoruś TV1

Tematy: 


24-letni mieszkaniec Świdnicy uciekł na Białoruś i poprosił tam o azyl. Wcześniej, w Polsce usłyszał prokuratorskie zarzuty wychwalania wojny w Ukrainie.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi  postępowanie w sprawie pochwalania i propagowania napaści rosyjskiej na Ukrainę. To właśnie w tej sprawie zarzuty postawiono mieszkającemu w Świdnicy, 24-letniemu Marcinowi M.

– Zarzucono pochwalanie prowadzenia i wszczęcia wojny napastniczej Federacji Rosyjskiej przeciwko republice Ukrainy, a także pochwalanie przemocy stosowanej wobec ludności ukraińskiej z powodu jej przynależności narodowościowej – wyjaśnia Tomasz Orepuk, rzecznik prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

REKLAMA

Prokuratura zarzucam Marcinowi M.. że od 24 lutego, czyli rozpoczęcia wojny w Ukrainie w swoich wpisach w mediach społecznościowych pochwalał rosyjską agresję oraz przemoc stosowaną wobec ludności Ukraińskiej. 

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Marcin M. przyznał się do zamieszczania wpisów w swoim portalu społecznościowym, jednakże w złożonych wyjaśnieniach stwierdził, że nie zawierają one treści wychwalającej rozpoczęcie i prowadzenie wojny. 

Na przełomie marca i kwietnia Marcin M. zniknął ze Świdnicy. Parę dni temu pojawił się w białoruskich mediach. Przedstawiany jest jako osoba prosząca o azyl polityczny. Twierdzi, że czuje się poszkodowany przez polskie władze i, tutaj cytat,  wartości wolnej Europy i nastroje rusofobiczne. 

 

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 czerwca 2022 13:37
`