Mieszkanie Plus także w Głuszycy

16 maja 2019 13:53. Głuszyca. 11.04.2019 r. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Ponad 40 lokali zamierza wybudować Głuszyca w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Potencjalna lokalizacja już jest. Chętnych też nie brakuje, zapewniają urzędnicy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wykonawca może być wyłoniony na początku przyszłego roku.

Głuszyca dołącza do Mieszkania Plus w pierwszej grupie gmin, które wejdą do programu na nowych zasadach. Chodzi o Partnerstwo Publiczno-Prywatne, na tej samej zasadzie, do programu przystąpią także Szczawno-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Ząbkowice Śląskie, Nowa Ruda i Kudowa-Zdrój.

Do końca roku mają być dopełnione sprawy administracyjne, po nowym roku może zostać ogłoszony przetarg, w którym zostanie wyłoniony wykonawca.

Cały czas podtrzymujemy naszą lokalizację. To jest ulica Górnośląska, poniżej obecnego żłobka Malucha Plus. Tam mamy działkę trzy hektarową ze wszystkimi przyłączami, zarówno gaz, woda, jak i kanalizacja. To centrum Głuszycy, blisko największego pracodawcy, szkoły czy centrum komunikacyjnego. Idealna lokalizacja – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

Gmina chce wybudować 42 mieszkania o różnej wielkości. Chodzi zarówno o lokale jednopokojowe, jak i kilkupokojowe. Na terenie miasta przeprowadzono ankiety, stąd wiadomo, jakie jest zapotrzebowanie, a to, jak przekonuje burmistrz, jest coraz większe. Szczególnie wśród młodych ludzi, których nie stać na długoterminowe kredyty hipoteczne, ale stać ich na opłacenie czynszu.

Koszt budowy budynku waha się od 8 do 10 milionów złotych. Po stronie gminy leży zapewnienie działki i przeznaczenie 10 tysięcy złotych dla osoby, która oszacuje ryzyko związane z tą inwestycją.

Stawka czynszu będzie się kształtowała mniej więcej od 12 do 20 złotych. Dzisiaj ciężko to określić, bo nie wiemy, jak wypadnie przetarg na budowę. Ja mogę powiedzieć dzisiaj, z własnej obserwacji, z przetargów gminnych, które realizujemy, że ceny w budownictwie się ustabilizowały, a wręcz mogę powiedzieć, że zaczynają spadać – dodaje Głód.

Komentarze

Dodano: 16 maja 2019 13:53
Pozostałe informacje
© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015