Dodano: 15 lipca 2023 11:38
Mieszkańcy zorganizowali teatr i sami wystawili spektakl o historii miasteczka. Tak samo jak przed 98-laty
Tematy: srebrna góra
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Mieszkańcy Srebrnej Góry, niewielkiego miasteczka leżącego na zboczach Gór Sowich przygotowali sztukę teatralną opowiadającą 400-letniej historii osady i górującej nad nią twierdzy. Powtórzyli to, co w Srebrnej Górze wydarzyło się prawie 100 lat temu.
Dzień dobry. Ja zacznę od historii. W 1925 roku mieszkańcy Silberberg – bo tak w tym czasie nazywała się Srebrna Góra wystawili w miejscowym kościele sztukę opowiadającą o historii tej górniczej miejscowości. Zapiski o tym wydarzeniu odnaleziono podczas remontu kościoła.
– Scenariusz został napisany przeze mnie. Głównie opierałam się na twórczości pana Tomasza Przerwy, który jest historykiem i najwięcej wie, bada tutaj dzieje Srebrnej Góry. / ale też opieramy się tak naprawdę na całej historii Srebrnej Góry, związanej z fortyfikacją, miasteczkiem, historią górnictwa i z tym, co tutaj się działo tym okresie. – powiedziały kolejno Natalia Ługiewicz – reżyserka spektaklu i Anna Markowska z Twierdzy w Srebrnej Górze.
Do udziału w spektaklu namówiono mieszkańców Srebrnej Góry i całej Gminy Stoszowice. Łącznie na scenie występuje kilkanaście osób. Jak przyznają pomysłodawczynie tego przedsięwzięcia namówienie ich wcale nie było łatwe. Ci którzy dali się namówić, zaangażowali się całym sercem
– Zależy mi zawsze na tym, żeby każdy z tych aktorów-amatorów czuł się bezpiecznie, dobrze, żeby ta atmosfera była taka przyjazna, bo jednak nie jest to ich chleb powszedni. – dodaje Natalia Ługiewicz.
Premiera przedstawienia odbędzie się w niedzielę na terenie twierdzy srebrnogórskiej. Dzień wcześniej cały spektakl zostanie sfilmowany, zmontowany i zarchiwizowany tak, żeby być może za sto lat stać się inspiracją dla kolejnych pokoleń mieszkańców Srebrnej Góry.
Zobacz także
- XIII Narodowe Czytanie 2024 w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju
- Pokaz Pojazdów Służb Mundurowych. Przez Głuszycę przejechały dziesiątki samochodów z włączonymi sygnałami dźwiękowymi
- Zderzenie koło OBI. Są duże utrudnienia
- Radzili… i uradzili. „Tygiel. Muzeum Wałbrzyszan” – tak ma się nazywać nowe muzeum w Wałbrzychu
- Wałbrzych. Ogrodowa wciąż czeka na remont. Stan drogi odstrasza inwestorów
- Marciszów wzywa WZWiK do zapłaty 37 mln złotych. Gościem Studia Dziennik jest wójt gminy Wiesław Cepielik
Najczęściej czytane
- Lądek Zdrój. W ten weekend do Lądka Zdroju przyjedzie ponad 10 tysięcy osób
- Dzierżoniów. Będą kłopoty z wjazdem do miasta
- Wypadek na Białym Kamieniu. Duże utrudnienia na skrzyżowaniu Andersa i Wysockiego
- Utrudnienia w tunelu na S3. Dziesięć godzin potrwają prace serwisowe
- Wałbrzych. Z początkiem roku szkolnego dramatycznie brakuje nauczycieli. Nie pomaga już nawet zatrudnianie emerytów