Dodano: 15 lipca 2023 11:38

Mieszkańcy zorganizowali teatr i sami wystawili spektakl o historii miasteczka. Tak samo jak przed 98-laty

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Mieszkańcy Srebrnej Góry, niewielkiego miasteczka leżącego na zboczach Gór Sowich przygotowali sztukę teatralną opowiadającą 400-letniej historii osady i górującej nad nią twierdzy. Powtórzyli to, co w Srebrnej Górze wydarzyło się prawie 100 lat temu.

Dzień dobry. Ja zacznę od historii. W 1925 roku mieszkańcy Silberberg – bo tak w tym czasie nazywała się Srebrna Góra wystawili w miejscowym kościele sztukę opowiadającą o historii tej górniczej miejscowości. Zapiski o tym wydarzeniu odnaleziono podczas remontu kościoła.

– Scenariusz został napisany przeze mnie. Głównie opierałam się na twórczości pana Tomasza Przerwy, który jest historykiem i najwięcej wie, bada tutaj dzieje Srebrnej Góry. / ale też opieramy się tak naprawdę na całej historii Srebrnej Góry, związanej z fortyfikacją, miasteczkiem, historią górnictwa i z tym, co tutaj się działo tym okresie. – powiedziały kolejno Natalia Ługiewicz – reżyserka spektaklu i Anna Markowska z Twierdzy w Srebrnej Górze.

REKLAMA

Do udziału w spektaklu namówiono mieszkańców Srebrnej Góry i całej Gminy Stoszowice. Łącznie na scenie występuje kilkanaście osób. Jak przyznają pomysłodawczynie tego przedsięwzięcia namówienie ich wcale nie było łatwe. Ci którzy dali się namówić, zaangażowali się całym sercem

– Zależy mi zawsze na tym, żeby każdy z tych aktorów-amatorów czuł się bezpiecznie, dobrze, żeby ta atmosfera była taka przyjazna, bo jednak nie jest to ich chleb powszedni. – dodaje Natalia Ługiewicz.

Premiera przedstawienia odbędzie się w niedzielę na terenie twierdzy srebrnogórskiej. Dzień wcześniej cały spektakl zostanie sfilmowany, zmontowany i zarchiwizowany tak, żeby być może za sto lat stać się inspiracją dla kolejnych pokoleń mieszkańców Srebrnej Góry.

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także