Dodano: 15 lipca 2023 11:38
Mieszkańcy zorganizowali teatr i sami wystawili spektakl o historii miasteczka. Tak samo jak przed 98-laty
Tematy: srebrna góra
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Mieszkańcy Srebrnej Góry, niewielkiego miasteczka leżącego na zboczach Gór Sowich przygotowali sztukę teatralną opowiadającą 400-letniej historii osady i górującej nad nią twierdzy. Powtórzyli to, co w Srebrnej Górze wydarzyło się prawie 100 lat temu.
Dzień dobry. Ja zacznę od historii. W 1925 roku mieszkańcy Silberberg – bo tak w tym czasie nazywała się Srebrna Góra wystawili w miejscowym kościele sztukę opowiadającą o historii tej górniczej miejscowości. Zapiski o tym wydarzeniu odnaleziono podczas remontu kościoła.
– Scenariusz został napisany przeze mnie. Głównie opierałam się na twórczości pana Tomasza Przerwy, który jest historykiem i najwięcej wie, bada tutaj dzieje Srebrnej Góry. / ale też opieramy się tak naprawdę na całej historii Srebrnej Góry, związanej z fortyfikacją, miasteczkiem, historią górnictwa i z tym, co tutaj się działo tym okresie. – powiedziały kolejno Natalia Ługiewicz – reżyserka spektaklu i Anna Markowska z Twierdzy w Srebrnej Górze.
Do udziału w spektaklu namówiono mieszkańców Srebrnej Góry i całej Gminy Stoszowice. Łącznie na scenie występuje kilkanaście osób. Jak przyznają pomysłodawczynie tego przedsięwzięcia namówienie ich wcale nie było łatwe. Ci którzy dali się namówić, zaangażowali się całym sercem
– Zależy mi zawsze na tym, żeby każdy z tych aktorów-amatorów czuł się bezpiecznie, dobrze, żeby ta atmosfera była taka przyjazna, bo jednak nie jest to ich chleb powszedni. – dodaje Natalia Ługiewicz.
Premiera przedstawienia odbędzie się w niedzielę na terenie twierdzy srebrnogórskiej. Dzień wcześniej cały spektakl zostanie sfilmowany, zmontowany i zarchiwizowany tak, żeby być może za sto lat stać się inspiracją dla kolejnych pokoleń mieszkańców Srebrnej Góry.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok