Dodano: 10 września 2020 10:08

Mieroszów. Lokatorzy kolejnej kamienicy muszą się wyprowadzić

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W piątek mieszkania musieli opuścić mieszkańcy kamienicy numer 20 przy Placu Niepodległości. To na tym budynku pojawiły się groźnie wyglądające spękania. Zdaniem mieszkańców, mogła się przyczynić do tego prowadzona po sąsiedzku budowa. Decyzją inspektora nadzoru budowlanego mieszkania mają opuścić także lokatorzy kamienicy numer 19.

Lokatorzy kamienicy numer 20 opuścili swoje mieszkania już w piątek po decyzji, najpierw burmistrza Mieroszowa, a później Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Wałbrzychu.

W tym tygodniu podobna decyzja zapadła w sprawie lokatorów kamienicy numer 19. Przypomnijmy, tuż obok obu budynków wykopano rów, w którym mają powstać fundamenty pod nową kamienicę. Te prace zdaniem części mieszkańców mogły doprowadzić do pojawienia się pęknięć.

REKLAMA

To jest stara substancja mieszkaniowa z końca XIX wieku i te obiekty są konstrukcyjnie ze sobą powiązane.. Ewentualna groźba zawalenia się budynku numer 20 mogła by skutkować tym, że również budynek 19 zostałby poważnie uszkodzony – mówi Renata Kościk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wałbrzychu.

Stan budynków bez wątpienia pogorszył się po rozpoczęciu po sąsiedzku prac, w jakim stopniu budowa nowej kamienicy wpłynęła jednak na obie kamienice to ma wykazać zlecona analiza.

Zdaniem specjalistów kamienice nadają się do remontu i ponownego zamieszkania. Jaki powinien być ich zakres to także ma wykazać ekspertyza.

Z obu kamienic musieli się wyprowadzić lokatorzy w sumie piętnastu mieszkań. Wczoraj mieszkańcy lokali w kamienicy numer 20 mogli zabrać niezbędne wyposażenie z mieszkań. Części mieszkańców gmina zaproponowała już lokale tymczasowe.

Tutaj jeżeli chodzi o te lokale jesteśmy po wizjach lokalnych z tymi rodzinami. Zostało to zaakceptowane. Teraz przystąpiliśmy do przygotowania tych lokali z mieszkańcami, bo im też zależy, aby opuścić hostel – mówi burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

Jest także deklaracja ze strony wykonawcy, który proponuje części lokatorom możliwość zakwaterowania w jednym z wałbrzyskich hoteli.

Ekspertyza zlecona przez nadzór budowlany ma być gotowa na przełomie września i października.

Frontowa, pękająca ściana kamienicy w mieroszowskim Rynku. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Spękane ściany kamienicy w Mieroszowie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Spękane ściany kamienicy w Mieroszowie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Spękane ściany kamienicy w Mieroszowie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także