Mieroszów i Meziměstí będą miastami partnerskimi. To pierwsze porozumienie w historii tych dwóch miejscowości

23 sierpnia 2019 12:31. fot. ilustracyjne / Jacek Zych

Tematy: 


Dwa przygraniczne miasta – Mieroszów w Polsce i Meziměstí w Czechach – podpiszą porozumienie o partnerstwie. To pierwsze w historii niewielkiego Mieroszowa porozumienie z południowymi sąsiadami.

Mieroszów i Meziměstí oddalone są od siebie o zaledwie kilka kilometrów. Oba miasta współpracują na płaszczyźnie samorządowej, gospodarczej i kulturalnej. Pomimo tego nigdy nie związane były żadnym porozumiem. Teraz ma się to zmienić. Mówi Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

– Współpracujemy i gospodarczo i kulturalnie, ale rzeczywiście takiej sformalizowanej współpracy jak partnerstwo dwóch miast nie było. Rada Miejska w Mieroszowie podjęła uchwałę o współpracy z Meziměstí – będzie to miasto partnerskie –Pavel Hečko z Meziměstí również taką uchwałę przygotowuje i już za chwilę rada miejska w Czechach ją podejmie – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

REKLAMA

Na przestrzeni lat oba miasta zrealizowały szereg uzupełniających się inwestycji, jednak planowane porozumienie otwiera przed obiema gminami nowe możliwości:

– Trwająca od dłuższego czasu na różnych poziomach współpraca będzie inaczej wyglądała, bo porozumienie partnerskie pozwoli nam lepiej  korzystać ze środków zewnętrznych, choćby z InterRegu czy Euroregionu Glaciensis – dodaje burmistrz Lipiński.

Podpisanie porozumienia planowane jest już na początku września.

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 23 sierpnia 2019 12:31
`