Mieroszów i Meziměstí będą miastami partnerskimi. To pierwsze porozumienie w historii tych dwóch miejscowości

23 sierpnia 2019 12:31. fot. ilustracyjne / Jacek Zych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dwa przygraniczne miasta – Mieroszów w Polsce i Meziměstí w Czechach – podpiszą porozumienie o partnerstwie. To pierwsze w historii niewielkiego Mieroszowa porozumienie z południowymi sąsiadami.

Mieroszów i Meziměstí oddalone są od siebie o zaledwie kilka kilometrów. Oba miasta współpracują na płaszczyźnie samorządowej, gospodarczej i kulturalnej. Pomimo tego nigdy nie związane były żadnym porozumiem. Teraz ma się to zmienić. Mówi Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

– Współpracujemy i gospodarczo i kulturalnie, ale rzeczywiście takiej sformalizowanej współpracy jak partnerstwo dwóch miast nie było. Rada Miejska w Mieroszowie podjęła uchwałę o współpracy z Meziměstí – będzie to miasto partnerskie –Pavel Hečko z Meziměstí również taką uchwałę przygotowuje i już za chwilę rada miejska w Czechach ją podejmie – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

REKLAMA

Na przestrzeni lat oba miasta zrealizowały szereg uzupełniających się inwestycji, jednak planowane porozumienie otwiera przed obiema gminami nowe możliwości:

– Trwająca od dłuższego czasu na różnych poziomach współpraca będzie inaczej wyglądała, bo porozumienie partnerskie pozwoli nam lepiej  korzystać ze środków zewnętrznych, choćby z InterRegu czy Euroregionu Glaciensis – dodaje burmistrz Lipiński.

Podpisanie porozumienia planowane jest już na początku września.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 sierpnia 2019 12:31
`