Dodano: 1 sierpnia 2019 15:19

Miejskie obchody upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Tematy: 


Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Niepodległości na placu Kościelnym oraz wiązanek kwiatów na placu Powstańców Warszawskich na Nowym Mieście prezydent Roman Szełemej wraz z przedstawicielami instytucji miejskich oraz organizacji kombatanckich upamiętnili przypadającą 1. sierpnia 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W uroczystości na Placu Kościelnym wzięli udział kombatanci – między innymi Józef Wiłkomirski, który walczył w powstaniu.

– Pierwszy dzień powstania był dniem pełnym nadziei – mówił do zgromadzonych ostatni żyjący w Wałbrzychu uczestnik powstania warszawskiego – to był dzień, kiedy naprawdę poczuliśmy oddech wolności. Dzień, który ukształtował mnie na całe życie. Później był już tylko koszmar.

Wśród kombatantów był porucznik Jan Mleczko, który wraz z 1. Armią Wojska Polskiego zdobywał Warszawę i doszedł aż do Berlina.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podkreślił, że nawet jeśli decyzja o rozpoczęciu powstania budzi dziś kontrowersje nie można zapominać, że była to decyzja, która wpłynęła na losy całego narodu.

Upamiętnienie 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. 01.08.2019 r.. fot. Ryszard Wyszyński

© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015