Dodano: 20 lutego 2024 09:51

Międzynarodowy weekend braterstwa i wolności w Filharmonii Sudeckiej

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


W tym tygodniu wałbrzyska filharmonia zaprasza na dwa koncerty, oba będą miały charakter międzynarodowy. Wystąpią muzycy z Polski, Węgier, Ukrainy i Białorusi. Również repertuar będzie nawiązywał do kultury tych krajów. Muzyczny weekend rozpocznie w piątek (23 lutego) koncert symfoniczny „Tańce z węgierskim przytupem”, a w sobotę (24 lutego) melomani będą mogli wysłuchać koncertu kameralnego „Ku Wolności”.

Braterska więź, którą wielu dostrzega między Polską i Węgrami ma ważne źródło w kulturze obu krajów. Muzyka węgierska jest przez polską publiczność dobrze odbierana, choć nie jest wciąż bardzo popularna. Chcąc przybliżyć ten repertuar, Filharmonia Sudecka zaprasza na koncert poświęcony tematom węgierskim w muzyce klasycznej oraz węgierskim kompozytorom. Solistką koncertu będzie rodowita Węgierka, flecistka – Ildiko Juhasz, laureatka między innymi Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”, na co dzień występująca z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej. Podczas koncertu usłyszymy „Tańce z Galanty” Zoltána Kodálya, odwołującego się w swojej twórczości do węgierskiej muzyki ludowej. W podobnym tonie zabrzmią „Tańce węgierskie” Johannesa Brahmsa. Nawiązaniem do muzyki współczesnej będzie utwór Emila Petrovicsa, którego twórczość jest mało znana polskim melomanom, a wnosi ona sporo do poznania dziedzictwa kulturowego Węgier. Koncert będzie miał charakter szczególny, gdyż odbędzie się w ramach przewodu doktorskiego Ildiko Juhasz. Za pulpitem dyrygenckim zobaczymy Pawła Przytockiego, dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, który jest związany również z Katedrą Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie.

Koncert „Ku Wolności” nieprzypadkowo odbędzie się 24 lutego – w dzień inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Ma być formą przypomnienia o wciąż trwającej wojnie, upamiętnienia tych, którzy dla wolności poświęcili życie, a z drugiej strony – inspiracją do zakończenia wszelkich konfliktów. Wystąpi Freedom Quartet, międzynarodowy zespół tworzony przez muzyków z Polski (Grzegorz Kuzioła, Zofia Kowalczyk), Ukrainy (Olga Malyk) i Białorusi (Eduard Radzvilovich). Wszyscy na co dzień występują w składzie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej. Ich wspólny projekt, nie tylko nazwą, nawiązuje do wolności, jaką daje muzyka, niwelując granice, podziały, różnice poglądów, bariery komunikacyjne. Freedom Quartet zarówno swoim międzynarodowym składem, jak i granym repertuarem potwierdza, że muzyka, a w szerszym pojęciu – sztuka jest płaszczyzną, na której można skutecznie rozpocząć dialog o wolności.

REKLAMA

 

23.02.2024, piątek, godz. 19:00

Wałbrzych, Filharmonia Sudecka

Koncert symfoniczny – Tańce z węgierskim przytupem

Program:

Zoltán Kodály Tańce z Galanty

Emil Petrovics Koncert fletowy

Johannes Brahms Tańce węgierskie nr 1-10

Wykonawcy:

Paweł Przytocki – dyrygent

Ildiko Juhasz – flet

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy

Partnerem koncertu jest Instytut Liszta Węgierskie Centrum Kultury Warszawa

 

24.02. 2024, sobota, godz. 18:00

Wałbrzych, Filharmonia Sudecka

Koncert kameralny – Ku Wolności

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy Quartet No. 6 in f-moll op. 80

Myroslav Skoryk Diptych

Wojciech Kilar Orawa

Philip Glass Quartet No. 2 Company

Wykonawcy:

Freedom Quartet:

Olga Malyk – I skrzypce

Grzegorz Kuzioła – II skrzypce

Zofia Kowalczyk – altówka

Eduard Radzvilovich – wiolonczela

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. plakat

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. plakat

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także