Dodano: 20 lutego 2024 09:51
Międzynarodowy weekend braterstwa i wolności w Filharmonii Sudeckiej
Tematy: filharmonia powierzony
W tym tygodniu wałbrzyska filharmonia zaprasza na dwa koncerty, oba będą miały charakter międzynarodowy. Wystąpią muzycy z Polski, Węgier, Ukrainy i Białorusi. Również repertuar będzie nawiązywał do kultury tych krajów. Muzyczny weekend rozpocznie w piątek (23 lutego) koncert symfoniczny „Tańce z węgierskim przytupem”, a w sobotę (24 lutego) melomani będą mogli wysłuchać koncertu kameralnego „Ku Wolności”.
Braterska więź, którą wielu dostrzega między Polską i Węgrami ma ważne źródło w kulturze obu krajów. Muzyka węgierska jest przez polską publiczność dobrze odbierana, choć nie jest wciąż bardzo popularna. Chcąc przybliżyć ten repertuar, Filharmonia Sudecka zaprasza na koncert poświęcony tematom węgierskim w muzyce klasycznej oraz węgierskim kompozytorom. Solistką koncertu będzie rodowita Węgierka, flecistka – Ildiko Juhasz, laureatka między innymi Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”, na co dzień występująca z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej. Podczas koncertu usłyszymy „Tańce z Galanty” Zoltána Kodálya, odwołującego się w swojej twórczości do węgierskiej muzyki ludowej. W podobnym tonie zabrzmią „Tańce węgierskie” Johannesa Brahmsa. Nawiązaniem do muzyki współczesnej będzie utwór Emila Petrovicsa, którego twórczość jest mało znana polskim melomanom, a wnosi ona sporo do poznania dziedzictwa kulturowego Węgier. Koncert będzie miał charakter szczególny, gdyż odbędzie się w ramach przewodu doktorskiego Ildiko Juhasz. Za pulpitem dyrygenckim zobaczymy Pawła Przytockiego, dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, który jest związany również z Katedrą Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie.
Koncert „Ku Wolności” nieprzypadkowo odbędzie się 24 lutego – w dzień inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Ma być formą przypomnienia o wciąż trwającej wojnie, upamiętnienia tych, którzy dla wolności poświęcili życie, a z drugiej strony – inspiracją do zakończenia wszelkich konfliktów. Wystąpi Freedom Quartet, międzynarodowy zespół tworzony przez muzyków z Polski (Grzegorz Kuzioła, Zofia Kowalczyk), Ukrainy (Olga Malyk) i Białorusi (Eduard Radzvilovich). Wszyscy na co dzień występują w składzie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej. Ich wspólny projekt, nie tylko nazwą, nawiązuje do wolności, jaką daje muzyka, niwelując granice, podziały, różnice poglądów, bariery komunikacyjne. Freedom Quartet zarówno swoim międzynarodowym składem, jak i granym repertuarem potwierdza, że muzyka, a w szerszym pojęciu – sztuka jest płaszczyzną, na której można skutecznie rozpocząć dialog o wolności.
23.02.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert symfoniczny – Tańce z węgierskim przytupem
Program:
Zoltán Kodály Tańce z Galanty
Emil Petrovics Koncert fletowy
Johannes Brahms Tańce węgierskie nr 1-10
Wykonawcy:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Paweł Przytocki – dyrygent
Ildiko Juhasz – flet
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Bilety: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy
Partnerem koncertu jest Instytut Liszta Węgierskie Centrum Kultury Warszawa
24.02. 2024, sobota, godz. 18:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert kameralny – Ku Wolności
Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy Quartet No. 6 in f-moll op. 80
Myroslav Skoryk Diptych
Wojciech Kilar Orawa
Philip Glass Quartet No. 2 Company
Wykonawcy:
Freedom Quartet:
Olga Malyk – I skrzypce
Grzegorz Kuzioła – II skrzypce
Zofia Kowalczyk – altówka
Eduard Radzvilovich – wiolonczela
To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.
Zobacz także
- Opozycja chce obniżyć pensję prezydenta Wałbrzycha. Mowa o kilku tysiącach złotych
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzych. Akcja „Zimą nie bądź obojętny”
- Jedlina-Zdrój po powodzi. Tematy rozmów na Kongresie Samorządowym we Wrocławiu
- Wałbrzych. Podwyżka opłat za wywóz śmieci. Decyzję we wtorek podejmą radni
- Boguszów-Gorce. Strażacy proszą o wsparcie. Tym razem nie w sprawie pożarów
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Akcja policji na wałbrzyskiej giełdzie. Policjanci zabezpieczyli podrobiony towar o wartości 100 tysięcy złotych
- Wałbrzych. Kończy się nabór wniosków na mieszkania przy Traugutta. Zainteresowanie? To może zaskoczyć