Michał Broda może stracić mandat! Radny ze Szczawna-Zdroju nie złożył w terminie oświadczenia majątkowego?

29 sierpnia 2022 16:51. Michał Broda na sesji Rady Miejskiej. Fot. archiwalna.
To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Złożenie oświadczenia majątkowego to ustawowy obowiązek każdego radnego. Przepisy dokładnie regulują terminy dotyczące tej kwestii. W Szczawnie-Zdroju terminu miał nie dotrzymać radny Michał Broda. Sprawą radni mieli się zająć na poniedziałkowej sesji. Uchwały dotyczącej wygaszenia mandatu ostatecznie jednak nie głosowano. Sam Michał Broda nie rozumie całej sytuacji i traktuje ją jako polityczną.

Jak wynika z naszych informacji, Michał Broda, radny Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju, 29 kwietnia wysłał na adres poczty elektronicznej biura szczawieńskiej rady maila z wypełnionym formularzem oświadczenia majątkowego, podpisany podpisem kwalifikowanym, ale bez żadnych załączników. Pracownicy urzędu mieli wątpliwości czy w ten sposób radny zrealizował swój ustawowy obowiązek. Zapytali o to prawników. W drugiej połowie maja rada otrzymała informację, że opisana sytuacja nie spełnia wymogów ustawowych obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego.

Wówczas przewodniczący rady wezwał radnego do złożenia oświadczenia majątkowego wraz z kopią odpowiednich dokumentów. 23 maja radny Broda miał przesłać dokumenty, oświadczenie uzupełnione rocznym zeznaniem podatkowym, także pocztą elektroniczną. 31 maja dokumenty złożył w biurze rady także osobiście.  Ustawowo oświadczenie majątkowe miało być złożone do 2 maja.

REKLAMA

Ta uchwała może budzić emocje, ale to jest zgodne z procedurą, która obowiązuje, z przepisami ustawowymi dotyczących oświadczeń majątkowych – mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju.

Burmistrz przekonuje, że radny w terminie złożył jedynie przesłane internetem oświadczenie, a taka forma też nie spełnia wymogów ustawy. Dodatkowo brakowało części dokumentów. Zgodnie z przepisami, kolejnym krokiem w takiej sytuacji jest uchwała o wygaśnięciu mandatu.

Jeżeli radni podejmą uchwałę o wygaśnięciu, to radny, jeżeli czuje się poszkodowany, to prawdopodobnie będzie skarżył tę uchwałę i wtedy instytucje, czy sąd, czy wojewoda będą decydować o ważności tych uchwał. Gdyby przewodniczący nie podjął takich działań, działał by z naruszeniem prawa – dodaje Fedoruk.

Jeżeli rada wygasi mandat radnego, to w jego okręgu powinny zostać zorganizowane wybory uzupełniające.

Oświadczenie majątkowe zostało złożone. Zostało złożone 24 kwietnia. Zostało też złożone wraz z pismem informującym o tym pierwszym złożeniu 31 maja,  ze wszystkimi załącznikami, które są niezbędne i nie rozumiem tej sytuacji, chociaż zdaję sobie sprawę, że od czterech lat burmistrz Szczawna-Zdroju i jego zaplecze polityczne robi wszystko, żeby uciszyć aktywnych, konkretnych, niezależnych radnych. To jest nie pierwsza sytuacja. Teraz znaleźli sobie taki sposób. Ja na pewno wyczerpię do cna drogę sądową, ale też mam nadzieję, że koledzy radni zachowają się w porządku i przyznają mi rację – komentuje w rozmowie z naszym reporterem radny Michał Broda.

Radny podkreśla, że w jego ocenie ustawa dopuszcza możliwość elektronicznego złożenia oświadczenia majątkowego.

Uchwała miała być głosowana na dzisiejszej sesji rady. Do głosowania jednak nie doszło, bo na sesji nie pojawił się radny Michał Broda. Złożył on oświadczenie, że z powodów losowych nie może uczestniczyć w obradach. Uchwała wróci prawdopodobnie na kolejnej sesji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 sierpnia 2022 16:51
`