Do końca kwietnia mieszkańcy Wałbrzycha mogą zgłaszać projekty w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego 2026. W tegorocznej edycji nie brakuje dość istotnych zmian, na które już zwracaliśmy uwagę. Miasto podzielono na sześć obszarów, by w każdym doszło w ogóle do głosowania, muszą być zgłoszone co najmniej dwa projekty. Tymczasem władze Wałbrzycha obiecują realizację zaległych projektów.
W każdym z sześciu obszarów jest zaplanowanych 900 tysięcy złotych do wydania. Miasto obniżyło także wiek uprawnionych do głosowania – teraz udział w procesie mogą brać już 14-latkowie. Wnioski można składać do końca kwietnia, a głosowanie zaplanowano na wrzesień. Magistrat zapowiada szeroką kampanię promocyjną w przestrzeni publicznej, mediach społecznościowych i szkołach, aby dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkańców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Równolegle trwają prace nad realizacją projektów wybranych w poprzednich edycjach. Wśród nich znajdują się m.in. defibrylatory AED – z 30 urządzeń część już uzyskała lokalizacje, a trzy wymagające pozwolenia na budowę są gotowe do realizacji. W ramach projektu przewidziano również szkolenia z obsługi urządzeń oraz ich umieszczenie na ogólnopolskiej mapie „Ratuj Sercem”.
Na etapie projektowania są również tereny rekreacyjne na Gaju, skwer muzyczny przy ul. Wyszyńskiego i 15-lecia, a także nowa lokalizacja bulodromu – wielofunkcyjnego terenu sportowego. W wielu przypadkach zmiana lokalizacji projektów była konieczna ze względu na kontrowersje lub sprzeciw części mieszkańców. Przykładem może być planowane boisko na Szczawienku.
W planach do realizacji na najbliższe miesiące są także: boisko do siatkówki plażowej na Poniatowie, tor rowerowy na Podzamczu, teren dla psów oraz singletrack wokół Niedźwiadków. Wszystkie te inwestycje mają zostać zrealizowane jeszcze w 2025 roku – dzięki zabezpieczonej rezerwie finansowej na wypadek wzrostu kosztów.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.