Miały być transmisje on-line z sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego. Zarząd się na to nie zgadza

4 lipca 2017 12:43. Fotografia ilustracyjna/ fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
zakaz filmowania

Tematy: 


Kolejny spór podczas sesji rady Powiatu Wałbrzyskiego pomiędzy radnymi PO a Zarządem Powiatu. Tym razem poszło o transmisje wideo on-line z sesji Rady.

Przewodniczący Rady Powiatu Józef Piksa przerwał ostatnią sesję Rady podczas omawiania przedstawionego przez Grzegorza Walczaka z PO pomysłu udostępniania przez Starostwo Powiatowe posiedzeń Rady w internecie. Jak mówi sam Grzegorz Walczak jego inicjatywa jest rozwinięciem omawianego podczas komisji budżetu pomysłu archiwizowania nagrań audio z sesji Rady Powiatu.

– Sesje Rady są jawne, jednak odbywają się w takich godzinach, że przeciętny Kowalski nie ma możliwości uczestnictwa w nich. Dodatkowo należy pamiętać, że omawiane kwestie dotyczą mieszkańców Powiatu, czyli spoza Wałbrzycha, co jest dodatkowym utrudnieniem w uczestnictwie w sesjach – powiedział Dziennikowi Grzegorz Walczak – w dobie powszechnego dostępu do internetu jestem przekonany, że takie transmisje były doskonałym sposobem na pokazanie wyborcom sposobu pracy Zarządu i Rady, oraz przybliżenie spraw, jakimi się zajmują.  

REKLAMA

Zaakceptowany podczas posiedzenia komisji budżetowej projekt, napotkał jednak zdecydowany opór. Występująca w imieniu Zarządu Powiatu radca prawna przedstawiła szereg, zdaniem Walczaka, nieopierających się na prawie argumentów, mających być przeszkodą w transmitowaniu posiedzeń. Po wypowiedzi pani radcy prawnego przewodniczący Józef Piksa przerwał sesję, odkładając ją do 6 września.

– Nie uzyskaliśmy odpowiedzi dlaczego Przewodniczący ogłosił przerwę. Zarząd po prostu wstał i wyszedł. – mówi radny Walczak – Nie dopuszczono nas do głosu, nie dyskutowano ani nie podjęto głosowania nad uchwałą o transmisji. Najgorsze jest to, że przez ogłoszoną przez Piksę przerwę nie udało się przegłosować pomocy w wysokości 10 tysięcy złotych, jaką Starostwo miało udzielić Gminie Głuszyca na remont zniszczonego podczas pożaru budynku szkoły. 

Głosowanie nad zatwierdzonym jednogłośnie podczas komisji budżetowej projektem pomocy dla Głuszycy miało być kolejnym punktem sesji. Przerwa uniemożliwiła jednak oficjalne podjęcie uchwały i faktyczne przekazanie pieniędzy.

O przedstawienie stanowiska w sprawie transmisji on-line poprosiliśmy mailowo rzecznika Starostwa Powiatowego Grzegorza Łuczko. Czekamy na odpowiedź.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 lipca 2017 12:43
`