Miała być wieża widokowa w Parku Sobieskiego. Nie ma nawet projektu

23 sierpnia 2021 20:28. Projekty wieży widokowej na Šibeniku w Górach Orlickich. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


33-metry wysokości ma mieć wieża widokowa, jaka stanąć ma w samym centrum Wałbrzycha. Pieniądze na jaj budowę pochodzić mają z rządowej puli pomocowej dla gmin górskich, jakie trafiły wiosną na konto gminy Wałbrzych. Budowa musi zostać ukończona do końca 2022 roku. Inaczej pieniądze trzeba będzie zwrócić. Urzędnicy nie spieszą się jednak z jej realizacją.

Pomimo tego, że od przyznania pomocy rządowej minęło niemal pół roku pierwszy konkurs – na projekt wieży – ogłoszony zostanie dopiero w październiku. Na przygotowanie propozycji firmy będą miały zaledwie dwa miesiące, tak aby przetarg na jej budowę można było ogłosić na początku roku. Czasu pozostaje bardzo mało, nie wiadomo też czy uda się znaleźć wykonawcę.

– Pieniądze na budowę tej wieży pochodzą z programu rządowego, tak zwanego programu dla gmin górskich i zasady przyznawania tych dotacji, czy tego wsparcia są takie, że właśnie projekt powinien być zakończony do końca 2022 roku – wyjaśnia Edward Szewczak z Urzędu Miasta w Wałbrzychu

REKLAMA

Wieża stanąć ma w położonym w niemal ścisłym centrum miasta parku imienia Jana III Sobieskiego. To jednocześnie jeden z najwyższych punktów w Wałbrzychu. Z jej szczytu rozpościerała się będzie panorama na całe miasto. W Założeniach ma być dostępna również dla osób niepełnosprawnych

– Na pewno chcielibyśmy, żeby nie odbiegała od otoczenia, żeby nie była sztucznym elementem w parku Sobieskiego, żeby niosła ze sobą elementy ekologiczne. Wiemy, że musi być wyższa niż linia korony drzew, więc zakładamy, że ta wysokość trzydziestu paru metrów powinna być tej wieży.

Wieże widokowe to obecnie najczęściej odwiedzane atrakcje turystyczne w regionie wałbrzyskim. Według szacunków GOPR te stojące na szczytach gór Borowa i Trójgarb odwiedziło w czasie tegorocznych wakacji kilkadziesiąt tysięcy osób.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 sierpnia 2021 20:28
`