Miał służyć w Jemenie. Potrzebował pieniędzy by zacząć normalne życie – tak oszukał wałbrzyszankę

9 maja 2019 13:59. Fot. ilustracyjna / Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


O rozwagę w internecie, szczególnie przy nawiązywaniu nowych znajomości apeluje policja w Wałbrzychu. Jako przestrogę, podaje przykład wałbrzyszanki, która na jednym z portali społecznościowych poznała mężczyznę, który podawał się za oficera wojsk Litwy służącego w Jemenie. Kobieta przekazała „żołnierzowi” kilka tysięcy złotych. Pieniądze straciła.

Kobieta szybko znalazła wspólny język z mężczyzną, który opowiadał o trudnej służbie i chęci powrotu do normalnego życia. To właśnie na ten powrót, jak twierdził, potrzebował pieniędzy. Kobieta uwierzyła i przekazała pieniądze.

To bardzo często wykorzystywany schemat – przyznają policjanci. Osoby wyłudzające w ten sposób pieniądze bardzo często podają się za żołnierzy pełniących służbę w odległych regionach świata. Korespondencja z ofiarą potrafi często trwać kilka miesięcy. Zazwyczaj pojawia się wątek dotyczący odejścia ze służby i ułożenia sobie życia, i tu oszust dochodzi do kwestii pieniędzy. Ostatecznie kobiety „pożyczają” przestępcom spore sumy.

REKLAMA

Co powinno wzbudzić wątpliwości? Policjanci przypominają, oszuści, działający w internecie posiadają wiele fałszywych kont. Często wykorzystują fałszywe zdjęcia. Warto zatem nie ulegać chwilowemu zauroczeniu i w każdej sytuacji, gdy ktoś prosi nas o pomoc finansową, powinniśmy pamiętać o wyjątkowej ostrożności.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 maja 2019 13:59
`