Masowe kontrole maseczek. Policjanci w sklepach, autobusach i na drogach

5 sierpnia 2020 11:46. Policjant kontrolujący obowiązek zasłaniania ust i nosa w jednym ze sklepów. Fot. Magdalena Ząbek / KPP Świdnica

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

W Wałbrzychu, Świdnicy i innych miastach regionu od samego rana policyjne patrole kontrolują przestrzeganie obowiązku zakrywania ust w miejscach do tego wyznaczonych. Póki co akcja ma charakter prewencyjny, lecz już sypią się upomnienia, mogą być mandaty.

Policjanci sprawdzają przede wszystkim sklepy i miejsca, w których zbierają się większe grupy osób. Kontrolują osoby nieprzestrzegające obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz, co ważne, niestosujące się do zasady odstępu społecznego. O tym jak będzie przebiegała akcja „maseczka” mówi rzecznik wałbrzyskiej policji podkomisarz Marcin Świeży:

– Zaczynamy od tego, żeby informować społeczeństwo i żeby współpracować ze społeczeństwem. Wierzymy w to, że mieszkańcy naszego miasta po rozmowie z policjantem przekonają się, że należy stosować maseczki po to, abyśmy wszyscy w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim czuli się bezpiecznie. Na początku będziemy informować i będziemy działać prewencyjnie. Oczywiście zobaczymy jakie będą skutki i efekty.

REKLAMA

Policyjne patrole spotkać można też na ulicach. Tu funkcjonariusze drogówki kontrolują osoby jeżdżące w samochodach, gdzie również obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy. Policjanci wejdą też do autobusów:

– Funkcjonariusze sprawdzają transport miejski, transport publiczny, czy osoby które jeżdżą autobusami stosują się do przepisów rozporządzenia, czy posiadają maseczki. Będziemy także kontrolować inne miejsca publiczne.

Przypomnijmy,. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia usta i nos powinniśmy mieć zakryte w pomieszczeniach zamkniętych – sklepach, urzędach i instytucjach. Cały czas obowiązuje też nakaz zachowania dystansu społecznego – pomiędzy niespokrewnionymi ze sobą osobami obowiązuje nakaz zachowania odległości nie mniejszej niż 1,5 metra.

– Działania takie będą kontynuowanie także przez świdnickich policjantów. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta. – powiedziała rzecznik świdnickiej policji, Magdalena Ząbek – Obowiązujące nakazy, ograniczenia i obostrzenia mają tylko jeden cel – skuteczną walkę z pandemią koronawirusa. Przestrzegając przepisów, zmieszamy ryzyko zakażenia się zwiększając tym samym nasze wspólne bezpieczeństwo.

Za nieprzestrzeganie zakazu grozi kara mandatu do 500 zł. W skrajnych przypadkach policjanci mogą skierować wniosek o nałożenie na osoby kary administracyjnej w wysokości od 10 do 30 tysięcy złotych.

Ilość patroli robi wrażenie. Od rana na na samym tylko podzamczu policjanci przeprowadzali kontrole na Podwalu, Wieniawskiego i Alei de Gaulle’a. A

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 sierpnia 2020 11:46
`