Mamy wiosnę… kalendarzową. Kiedy zrobi się ciepło? Co czeka nas w Wielkanoc? Sprawdzamy

21 marca 2021 14:21. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Wczoraj rozpoczęliśmy wiosnę astronomiczną, dziś kalendarzową. Aura za oknem jednak na to nie wskazuje. Cały weekend pojawiają się przelotne opady śniegu, a temperatura waha się w okolicach zera. Kiedy możemy liczyć na ocieplenie? Jakiej aury możemy spodziewać się w czasie świąt? Specjalnie dla nas sytuację pogodową komentuje Krzysztof Michałek z projektu Pogodny Wałbrzych.

Tęsknicie za wiosną i temperaturami w okolicach piętnastu stopni… na plusie? W najbliższym czasie nie ma na to szans.

W najbliższym czasie nie spodziewajmy się temperatury powyżej 15°C. Nawet najdłuższe prognozy długoterminowe nie wskazują takich wartości do połowy kwietnia. Oczywiście wszystkie wskazania powyżej 4-7 dni to tylko większe lub mniejsze przypuszczenia – przyznaje Krzysztof Michałek.

REKLAMA

Założyciel fanpage Pogodny Wałbrzych przyznaje jednak, że, gdyby pokusić się o pogodowe wróżenie z fusów, to Wielkanoc może nas pozytywnie zaskoczyć.

W Wielki Piątek +9°C, Wielka Sobota +10°C, Wielkanoc +8°C, lany poniedziałek +10°C, słonecznie i bez opadów – przyznaje Michałek.

Michałek dodaje, że powoli zaczyna się sprawdzać trend wskazany przez amerykańskich meteorologów, którzy wskazali wiosnę 2021 w Europie Środkowej, jako względnie chłodną w stosunku do średniej z lat 1981 – 2020.

Średnia wieloletnia dla kwietnia w Wałbrzychu do +7,9 °C, w zeszłym roku było to +8,6°C. Ten kwiecień i zarazem początek regularnej wiosny termicznej prognozowany jest na poziomie +7°C – przyznaje pasjonat pogody.

Natomiast kończący się powoli marzec zapisze się, jako chłodniejszy w stosunku do ubiegłego roku.

W 2020 średnia temperatura wyniosła +2,9°C przy 12 dniach z wartościami powyżej +10°C. W tym roku prognozuję +1,5°C średniej temperatury i 3-6 dni z wartościami dwucyfrowymi – dodaje Michałek.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 marca 2021 14:21
`