Mamy komentarz prezydenta. Zatwierdzone 2,5 miliarda złotych dla regionu wałbrzyskiego! Będzie kasa z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

4 grudnia 2022 16:01.

Decyzja zapadła! W piątek wieczorem do prezydenta Wałbrzycha trafiła informacja potwierdzająca zgodę Komisji Europejskiej na przekazanie pieniędzy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla subregionu wałbrzyskiego. Zabiegi o takie wsparcie trwały od kilku lat. Chodzi o kwotę blisko 2,5 miliarda złotych.

Wiadomość jest oficjalna i cieszę się, że mogę o tym poinformować. Ogromny sukces. Przez kilka najbliższych lat, prawie 3 mld złotych będą przeznaczone na likwidację skutków kilkusetletniej eksploatacji węgla, ale przede wszystkim na transformację energetyczną – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzych.

Fundusz ma objąć cały obszar byłego województwa wałbrzyskiego. W największym stopniu mają z niego korzystać gminy, które najbardziej ucierpiały w związku z likwidacją przemysłu górniczego w naszym regionie.

REKLAMA

Prezydent Wałbrzycha w rozmowie z naszym reporterem zapewnia, że to oficjalna wiadomość i ogromy sukces.

Przez najbliższe lata miliony złotych mają być przeznaczane na likwidację skutków zamknięcia kopalń, ale przede wszystkim transformację energetyczną, a tym samym poprawę jakości życia mieszkańców Wałbrzycha, Nowej Rudy, Boguszowa-Gorc, Głuszycy czy Jedliny-Zdroju.

W ramach przygotowań do funduszu podejmowano także starania, by fundusz obejmował także Kamienną Górę, miasto nie zostało jednak dołączone do projektu FST.

Finansowanie w ramach funduszu ma ruszyć w przyszłym roku, .

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 grudnia 2022 16:01
`