Maja Włoszczowska i krajowa czołówka MTB na starcie tegorocznej edycji wyścigu Górale na start

21 kwietnia 2017 22:15. Infografika. Źródło: Kross Racing Team, Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych.

Tematy: 


Już za kilkanaście dni, 6 i 7 maja 2017 roku ponad trzystu zawodników stanie na starcie rozgrywanej w Wałbrzychu, jubileuszowej XX edycji zawodów MTB Cross Country „Górale na start”. Na starcie tej jednej z najbardziej spektakularnych imprez MTB w Polsce pojawi się plejada gwiazd, a wśród nich ta najjaśniejsza – dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni Polski w cross-country, doskonale znana i lubiana przez wałbrzyskich kibiców – Maja Włoszczowska. Na linii startu stanie ze swoim klubowym kolegą z Kross Racing Team, aktualnym mistrzem Polski i triumfatorem zeszłorocznej edycji „Górali na start” – Bartkiem Wawakiem.

Duże emocje i zaciętą walkę z Wawakiem zapowiada startujący w barwach grupy Volkswagen Samochody Użytkowe wice mistrz świata z 2011 roku w kategorii u23 i wielokrotny mistrz Polski, obecnie jeden z najlepszych, polskich zawodników – Marek Konwa. Czołówce nie zamierzają odpuszczać i łatwo oddać pola Filip Helta i Ola Podgórska. Ci wywodzący się z wałbrzyskiego KKW Superior, doskonale znani miłośnikom kolarstwa górskiego zawodnicy w 2017 roku zasili szeregi rosnącej w siłę srebrnogórskiej grupy zawodowej SGR Specialized. Jak na dłoni widać, że rywalizacja na trasie będzie naprawdę zacięta, a emocje gwarantowane.

Zawodnicy do pokonania będą mieli od 5 do 7 okrążeń cztero kilometrowej trasy, obfitującej w bardzo trudne technicznie podjazdy oraz to, co dla kibiców jest najważniejsze – spektakularne zjazdy, progi oraz Rock Garden.

REKLAMA

Areną zawodów jest trasa wybudowana w 2016 roku w Parku Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu. Ze względu na wysoki poziom trudności technicznej, oraz profil odpowiadający najlepszym, światowym trendom została doskonale oceniona przez zawodników startujących ubiegłorocznej edycji wałbrzyskich zawodów. Warto podkreślić fakt, że powstała dzięki staraniom i własnoręcznej pracy zawodników oraz działaczy KKW Superior Wałbrzych, a jej budowa sfinansowana została z Funduszu Toyoty oraz budżetu Gminy Wałbrzych. Malowniczo położona, świetnie skomunikowana z miasteczkiem zawodów, parkingami dla kibiców oraz centrum miasta gwarantuje kibicom najlepszy z możliwych, bezpośredni kontakt z zawodnikami przebywającymi na trasie, a zlokalizowana w najbardziej spektakularnym punkcie strefa kibica pozwoli wspólnie przeżywać sportowe emocje podczas kolejnych wyścigów.

Wyścig Górale na start to impreza głęboko zakorzeniona w wałbrzyskiej tradycji zawodów MTB. Zawody, które po raz pierwszy zorganizował w 1997 roku Wojciech Szeligowski były impulsem do rozwoju sportowego i rowerowego miasta. Od samego początku ideą wyścigu było propagowanie zdrowego stylu życia. Poprzez organizację zawodów zaczęto budować markę Wałbrzycha jako świetnego regionu do uprawiania kolarstwa górskiego. Efektem tego były Mistrzostwa Europy w MTB, jakie odbyły się w 2004 roku w Wałbrzychu i w Szczawnie Zdroju. W ciągu dwóch dekad z amatorskiego, szkolnego wyścigu impreza przekształciła się w jedne z najatrakcyjniejszych zawodów MTB w Europie.

Obecnie wyścig posiada kategorię UCI C2, organizatorzy mają jednak nadzieję, że w ciągu następnych kilku lat uda się podnieść rangę imprezy do UCI C1. Wielopokoleniowy i łączący wszystkie klasy i stopnie zaawansowania kolarskiego wyścig nie stracił jednocześnie nic ze swojego pierwotnego, edukacyjno-rekreacyjnego charakteru, a to przecież właśnie idea rozwoju kolarstwa amatorskiego stała się zarzewiem powstania „Górali na start”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 kwietnia 2017 22:15
`