Ludzka nieodpowiedzialność przyczyną pożaru w Karkonoszach

21 listopada 2018 14:33. Pożar traw i kosodrzewiny w Karkonoszach widziany z web kamery w Szpindlerowym Młynie. fot. facebook / Kristýna Bartošová

Tematy: 


Przyczyną największego od 10 lat pożaru w Karkonoszach była najprawdopodobniej ludzka nieodpowiedzialność – poinformowała w komunikacie prasowym Martina Götzová – rzeczniczka hradecko-kralowskiej straży pożarnej. Śledztwo wciąż trwa, ale zdaniem strażaków to właśnie wyrzucony niedopałek albo zaprószenie ognia stało się zarzewiem pożaru, jaki wybuchł w sobotę pomiędzy Spindlerovym Młynem a Łabską Boudą po czeskiej stronie Karkonoszy.  

Przypomnijmy, że w gaszenie pożaru zaangażowano czeskich i polskich strażaków, którzy przez 21 godzin, w ekstremalnych warunkach walczyli z ogniem.

Mieliśmy olbrzymie trudności z przejazdem przez małe, górskie mostki – stąd konieczność podawania wody na duże odległości –  powiedział Paul Viktorin, strażak ze Szpindlerowego Młyna.

REKLAMA

Strażakom pomagali ratownicy czeskiej służby górskiej, którzy quadami zabezpieczali transport do miejsc, gdzie nie mogły dojechać wozy bojowe.  Z pomocą przyszli też pracownicy pobliskiego schroniska Vrbata, którzy zapewnili ciepły posiłek i miejsce do odpoczynku. 

Dużym kłopotem dla strażaków była bardzo niska temperatura, której odczuwalność dochodziła do -15 st. C oraz silny wiatr, podżegający ogień.

Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, Robin Böhnisch powiedział, że zasoby naturalne nie uległy dramatycznemu zniszczeniu. Spłonęła sucha trawa i kosodrzewina – nienaruszone, na szczęście, pozostały torfowiska zalegające tamten rejon.  

Według czeskiego dziennika idnes.cz widoczny z wielu kilometrów pożar zarejestrowały radary meteorologiczne.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 listopada 2018 14:33
`