Likwidacja oddziału pediatrycznego to fake news. Szpital nie ma takich planów

4 września 2017 16:10. dr Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha podczas dyżuru w szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / FORUM

Tematy: 


Po tym jak na Facebook’u pojawił się wpis ujawniający dwa wypowiedzenia lekarzy pediatrów ze szpitala im. Sokołowskiego w sieci zawrzało od plotek i spekulacji dotyczących przyszłości oddziału pediatrycznego wałbrzyskiego szpitala. Postanowiliśmy to sprawdzić u źródła.

– Informacja, którą dwóch kolegów przekazało i która wywołała tyle zamieszania nie przekłada się w żaden sposób na rzeczywistość. Wg mojej wiedzy panowie otrzymali 3-miesięczne wypowiedzenia umów kontraktowych – nie byli zatrudnieni na etacie, a związani ze szpitalem umową cywilno-prawną. Nie chcę spekulować na temat decyzji pani dyrektor, jednak z pewnością rozstanie z nimi nie zakłóci pracy oddziału pediatrycznego w szpitalu. 

Wyjaśniamy. Lekarze w Polsce zatrudnieni mogą być na dwa sposoby. Część z nich jest pracownikami placówki zdrowia (w tym przypadku Szpitala im. Sokołowskiego) – pozostając z nim w stosunku pracy. Część, decydując się przejąć na siebie ciężar prowadzenia działalności gospodarczej, pracuje na tzw kontraktach – czyli umowie cywilno-prawnej pomiędzy lekarzem a szpitalem. Pomiędzy tymi dwiema formami zatrudnienia lekarzy powstają dwie zasadnicze różnice: lekarz kontraktowy nie jest ograniczony 48 godzinnym czasem dyżuru – może podejmować dyżury częściej niż pracownik etatowy. W ślad za tym idzie różnica w poborach lekarzy, które często różnią się dwu lub nawet trzykrotnie.

REKLAMA

Lekarze z którymi rozmawialiśmy podkreślają nieoficjalnie, że w przypadku pediatrów ze szpitala Sokołowskiego dyrekcja wykazała dużo dobrej woli – otrzymali 3 miesięczny okres wypowiedzenia, kiedy regułą w takich przypadkach ma być rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowy, góra miesięcznym okresem wypowiedzenia. Cześć z naszych rozmówców zdziwiona jest działaniem swoich kolegów.

Oddział pediatryczny wałbrzyskiego szpitala im. Sokołowskiego podzielony jest na 2 oddziały. Jak powiedział prezydent Szełemej oddział neonatologiczny to jeden z niewielu oddziałów szpitalnych nie przynoszący strat.

Drugi to dział pediatryczny, leczący dzieci pow. pierwszego roku życia. Tu liczba łóżek w ciągu ostatnich 5 lat zmniejszyła się z ok. 80 do nieco ponad 30, które często pozostają obłożone jedynie częściowo. Wynikać ma to z lepszej opieki poporodowej dzieci i, niestety, ze stale zmniejszającej się liczby dzieci w mieście.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 września 2017 16:10
`