Dodano: 17 lipca 2021 19:38

Letni basen w Meziměstí zostanie zamknięty. Generuje gigantyczne straty

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Niewiele brakowało, a ulubiony przez Wałbrzyszan basen w czeskim Meziměstí zostałby zamknięty już w ten weekend. Powodem jest dramatyczny spadek frekwencji i olbrzymia strata, jaką pływalnia generuje. Bywają momenty, że na basenie jest więcej obsługi niż gości, a deficyt za pierwsze 3 tygodnie wakacji sięgnął 600 tysięcy Koron. To więcej, niż w ubiegłych latach za cały sezon.

Basen w Meziměstí to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku Wałbrzyszan. W 2019 roku Polacy stanowili 70% odwiedzających pływalnię gości. Dziennie sprzedawano nawet 1,5 tysiąca biletów. Dziś obostrzenia związane z pandemią zniechęcają Wałbrzyszan do odwiedzania przygranicznego miasteczka. Nie pomaga też zmieniająca się z dnia na dzień pogoda.

– To naprawdę nieszczęście – teraz są tylko dwie osoby – powiedział portalowi denik.cz  Zdeněk Seifrt, kierownik kompleksu. – Ale wierzę, że popołudnie będzie słoneczne i przybędzie jeszcze kilka osób – dodaje.

REKLAMA

Z podobnymi problemami zmagają się też polskie miasta, w których uruchomiono odkryte pływalnie. W Świebodzicach jest słabiej niż planowano, frekwencja nie zachwyca, a pracownicy z godziny na godzinę dowiadują się, czy przyjść do pracy czy nie. W Głuszycy basen nie zostanie zamknięty, choć i tu ilość osób korzystających z pływalni zahacza o błąd statystyczny.

– Nie potrafię wyjaśnić tego zjawiska. Może nie codziennie jest bezchmurne niebo, ale temperatura powyżej 25 stopni utrzymuje się niemal cały czas. I nie chodzi o to, że dzieciaki wybierają inne akweny – na stawach i na Kamykach też ich nie widać. – mówi burmistrz Głuszycy Roman Głód. – straty są duże, ale lepiej, żeby dzieciaki miały basen niż szukały rozrywki na dzikich, niestrzeżonych kąpieliskach.

Basen w Meziměstí najprawdopodobniej będzie działał tylko do końca lipca. Burmistrz miasteczka czeka na podsumowanie finansowe całego miesiąca. Baseny w Głuszycy i Świebodzicach będą działały – tu obowiązują podpisane z ratownikami WOPR i pracownikami zewnętrznymi umowy zawarte do końca sierpnia.

Basen w Meziměstí. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Otwarcie sezonu na basenie w Świebodzicach. 20.06.2019 r. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Basen w Głuszycy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także