Dodano: 30 kwietnia 2024 09:46

Leśnicy apelują: majówka w lesie, ale z głową. Zapowiadają więcej patroli

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Majówka i długi weekend to dla jednych wypoczynek i czas wolny, dla innych czas wytężonej pracy. Wczoraj w nadleśnictwie Wałbrzych odbyła się narada służb leśnych i ratunkowych, które w kilka nadchodzących dni zapowiadają wzmożone patrole w górach i w lesie.

Największą bolączką i utrapieniem leśników są, i tu wszyscy podkreślają to bez chwili wahania, osoby jeżdżące quadami czy motocyklami. Zakłócają spokój, niszczą drogi leśne ale przede wszystkim sprawiają ogromne niebezpieczeństwo. W lasach kłopotem są też osoby rozpalające grilla czy ognisko w miejscach do tego nie przeznaczonych – tu jednak paradoksalnie, spora liczba turystów w lasach pomaga zapobiec zaprószeniu ognia.

– Dlatego, że ludzie interweniują. Zgłaszają. Mamy cały system zgłaszania i wtedy, tak naprawdę, jest bezpieczniej. Gorzej jest, jeżeli ktoś sobie rozpali takie ognisko w lesie i zostawi je. Ale w tym okresie nie obawiam się zbyt wielkich jakichś szkód z tego tytułu. – powiedział nadleśniczy nadleśnictwa Wałbrzych Jarosław Zając.

REKLAMA

Leśnicy coraz częściej wykorzystują nowoczesny sprzęt. Kamery termowizyjne, foto pułapki czy quady to w zasadzie już  standard. Dziś do służby patrolowej coraz częściej wykorzystywane są też drony

– Tutaj znowu, niestety, muszę powiedzieć to, że na przykład chodzi o lokalizowanie grup, które quadami się przemieszczają po lesie. Na to na co dzień jest potrzebna większa ilość sprzętu typu samochody, ludzie, żeby zabezpieczać jakiś teren. Natomiast te urządzenia mogą pozwolić nam na wyeliminowanie większej liczby takich osób za pomocą urządzeń, które technologicznie nam pozwalają na takie działania.

Jak co rok leśnicy apelują o niezastawianie samochodami dróg pożarowych, szczególnie w miejscach bardzo atrakcyjnych turystycznie. Te służą strażakom w razie pożaru – to także często jedyne drogi, którymi służby ratunkowe – pogotowie czy GOPR, mogą dojechać do osób potrzebujących pomocy. Akcja połączonych sił straży leśnej, miejskiej i policji potrwa do 5 maja.

Straż Leśna

Straż Leśna

Straż Leśna

Straż Leśna

Straż Leśna

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także