Krok milowy w leczeniu raka piersi. Szpital Sokołowskiego rozpoczyna innowacyjne leczenie.

6 października 2015 18:04. dr n. med. Paweł Pyka, szef chirurgii onkologicznej w Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Październik 2015. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych.

Tematy: 


Szpital im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu jako jeden z 7 ośrodków medycznych w Polsce rozpocznie innowacyjne leczenie raka piersi urządzeniem IntraBeam. To rewolucyjna metoda leczenia realizowana w ramach procedur dobranych indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta, dzięki zastosowaniu nowego urządzenia do punktowego naświetlania - InfraBeam

Największą zaletą tego kosztującego prawie 1 mln USD urządzenia jest ogromna precyzja działania oraz całkowite bezpieczeństwo pacjenta. Zasada leczenia przy zastosowaniu systemu IntraBeam polega na operacyjnym usunięciu guza a następnie precyzyjnym uderzeniu w nowotwór naświetlaniami i uzyskaniu maksymalnej, miejscowej kontroli miejsca po guzie. Jest to bardzo ważny aspekt w radioterapii, gdzie najważniejsze znaczenie ma precyzja zabiegu.

Źródło promieniowania umieszcza się idealnie w loży guza za pośrednictwem odpowiednio dobranego aplikatora, co pozwala skierować promieniowanie precyzyjnie i uzyskać wyższą dokładności leczenia. Nad prawidłowością trwającego około 30 minut zabiegu czuwa zespół specjalistów – chirurg onkolog, radioterapeuta oraz fizyk.

Zabiegi z wykorzystaniem urządzenia IntraBeam szpital im. Sokołowskiego rozpocznie realizować natychmiast po zainstalowaniu go, czyli już od pierwszych dni listopada.Szybkie rozpoczęcie leczenia umożliwia fakt, iż urządzenie to nie wymaga specjalnego przystosowywania sali operacyjnej do zabiegów radioterapeutycznych. Dzięki mobilnym ekranom chroniącym przed ewentualnym, niepożądanym promieniowaniem zainstalowane może być praktycznie w każdym pomieszczeniu.

REKLAMA

Z powodu innowacyjności i bardzo niewielkiej liczby placówek oferujących leczenie tą metodą Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje refundacji zabiegów przeprowadzanych tym urządzeniem. Lekarze i dyrekcja wałbrzyskiego szpitala ma jednak nadzieję, że wraz z upowszechnieniem się tych urządzeń leczenie metodą punktowego naświetlania znajdzie się w katalogu usług medycznych NFZ. Bez względu na negocjacje z NFZ zabiegi w wałbrzyskim szpitalu będą wykonywane nieodpłatnie.

Szpital im. Sokołowskiego to czołowy ośrodek leczenia nowotworów piersi w Polsce. Już po raz 7 będzie gospodarzem warsztatów dotyczących onkoplastycznego leczenia piersi.Warto zaznaczyć szczególną formułę warsztatów, prowadzonych nie na zasadzie seminariów i wykładów, a bezpośrednio na sali operacyjnej. Wezmą w nich udział chirurdzy-onkolodzy z Centrum Onkologii w Gliwicach, Szpitala MSWiA w Warszawie oraz Akademii Medycznej z Krakowa. Warsztaty potrwają dwa dni.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 października 2015 18:04
`