Dodano: 3 lutego 2023 07:04

Lasy zamknięte na dłużej. Zakazy wejścia do części leśnictw wydają kolejne nadleśnictwa

Do szóstego lutego wydłużono zakaz wstępu do części leśnictw Nadleśnictwa Wałbrzych. Podobne zakazy obowiązują także w okolicach Świdnicy czy Kamiennej Góry. Wprowadzono je, bo w lasach jest wiele zniszczonych przez okiść i wiatr drzew. Dodatkowo dziś i w kolejnych dniach wciąż ma pojawiać się silny wiatr, który dalej może łamać konary czy nawet całe drzewa.

Na terenie Nadleśnictwa Wałbrzych zakaz obowiązuje w obrębie leśnictw: Stare Bogaczowice, Witków, Biały Kamień, Glinik, Glinica, Sowie Góry, Jedlinka, Głuszyca, Łomnica, Sokołowsko, Unisław Śląski.

Zakazem nie są objęte leśnictwa Świebodzice i Mieroszów.

Przedłużenie zakazu wynika z ciągle wysokiego uszkodzenia drzewostanów, które stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia turystów, a także utrudnia ewentualne skuteczne działania służb ratunkowych. Na drzewach w wyższych partiach gór ciągle zalega okiść śnieżna. Sytuacji nie poprawiają także ciągle niekorzystne (i prognozowane) warunki pogodowe w postaci bardzo silnego wiatru i opadów śniegu – informuje Nadleśnictwo Wałbrzych.

Zakaz obowiązujący część leśnictwa Czarny Bór, Grzędy i Lubawka obowiązujący do 7 lutego wydało nadleśnictwo Kamienna Góra.

Niebezpiecznie w lasach jest także w okolicy Świdnicy. Tam zakaz obowiązuje także do 7 lutego i dotyczy leśnictw: Zagórze, Lutomia, Piskorzów, Pieszyce, Bielawa i Jodłownik.

Szkody w lesie w okolicach przełęczy Jugowskiej. Fot. Nadleśnictwo Jugów

Szkody w lesie w okolicach przełęczy Jugowskiej. Fot. Nadleśnictwo Jugów

Szkody w lesie w okolicach przełęczy Jugowskiej. Fot. Nadleśnictwo Jugów

Przełęcz Jugowska. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także