Dodano: 25 listopada 2020 09:49

Laserowe skanowanie obozu w Gross-Rosen. Powstaną wirtualny spacer i makieta 3D [FILM]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Specjaliści z Politechniki Wrocławskiej zeskanowali ponad 44 hektary muzeum wraz z kamieniołomem i znajdującymi się tam barakami, kantyną SS czy bramą wjazdową. Zebrany materiał zostanie wykorzystamy do przygotowania wirtualnego spaceru po byłym obozie z czasów II wojny światowej. Powstanie także makieta 3D dla niewidomych i niedowidzących.

Mamy pandemię. Dlatego muzeum jest zamknięte. Przeżywamy dość trudny czas. Dlatego chcielibyśmy po nowym roku, dzięki pracy naukowców z Politechniki Wrocławskiej, udostępnić na naszej stronie wirtualny spacer. Skoro ludzie nie mogą nas odwiedzić, to niech przynajmniej zwiedzą obóz wirtualnie – mówi Elżbieta Kopeć z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku.

Zeskanowano między innymi barak numer siedem, w którym muzeum pokazuje warunki w jakich żyli więźniowie i specjalne wystawy.

REKLAMA

Skanowanie terenu dawnego obozu zajęło naukowcom tylko dwa dni. Znacznie dłużej potrwa opracowanie danych na komputerze i przygotowanie modeli 3D.

Przygotowaliśmy dane inwentaryzacyjne całego muzeum wraz z kamieniołomem, który znajduje się obok. Zeskanowaliśmy cały teren byłego obozu i wkrótce dostarczymy naszą pracę wraz z modelem powierzchni terenu, modelami 3D, które będzie można wykorzystać do stworzenia makiety dla osób niewidzących i niedowidzących, ale i z problemami w poruszaniu się – tłumaczy dr inż. Damian Kasza z W6.

Specjaliści wykorzystali technologię mobilnego skanowania laserowego. Urządzenie jest zamontowane na terenowym samochodzie. Efektem skanowania jest chmura składająca się z miliardów punktów, na podstawie której powstanie model byłego obozu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obóz Gross-Rosen fot. Jacek Zych

Obóz Gross-Rosen fot. Jacek Zych

Obóz Gross-Rosen fot. Jacek Zych

Obóz Gross-Rosen fot. Jacek Zych

Obóz Gross-Rosen fot. Jacek Zych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także