Dodano: 18 kwietnia 2023 07:11

Lądek-Zdrój. Dobiega końca remont ratusza

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Już w czerwcu mieszkańcy, petenci i przede wszystkim urzędnicy wrócą z tymczasowej siedziby do wyremontowanego ratusza. To pierwsze takie prace od dziesiątek lat. Prace, które pochłonęły niebagatelną kwotę, dobiegają końca. Lądek-Zdrój zyska niesamowitą wizytówkę.

Głównym zadaniem, które postawiono przed wykonawcą, była termomodernizacja zabytkowego budynku. To, co na początku miało być jedynie wymianą grzejników i pionów cieplnych pamiętających jeszcze niemieckich gospodarzy obiektu, skończyło się niemal kapitalnym remontem.

Drugim etapem była wymiana stolarki okiennej. Okna, które były bardzo stare, przedwojenne, miały potężne szpary, ale to drewno już praktycznie nie działało. Trzymało się tylko na farbę. Te dwie rzeczy w pierwszej kolejności – bo tak mówi też sztuka budowlana, że nie elewacje, tylko najpierw wymieńmy piony, ogrzewanie i poprawmy stolarkę okienną – wylicza burmistrz Lądka-Zdroju, Roman Kaczmarczyk.

REKLAMA

Ostatnim, dodatkowym etapem, który wyszedł w trakcie prac, była wymiana instalacji oddymiającej i przeciwpożarowej.

Jesteśmy w starym całym budynku drewnianym o całej drewnianej konstrukcji, przede wszystkim cały strych jest drewniany i wieża zegarowa. W związku z tym właśnie takie działania – dodaje burmistrz.

Chociaż gminie udało się pozyskać niemałe dofinansowanie do remontu – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspomógł gminę ponad półtoramilionową dotacją, nie na wszystko starczyło pieniędzy. Nad ratuszem wciąż wisi widmo podmyć i zalać z płynącej tuż obok Białej Lądeckiej. Tu gmina czeka jednak na uregulowanie koryta rzeki, jakie wykonać mają Wody Polskie.

Lądek- Zdrój. fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Lądek-Zdrój. fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Lądek-Zdrój. fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Lądek- Zdrój. fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także