Kwarantanna po przyjeździe z Czech. Ważna decyzja dla pracowników transgranicznych

25 lutego 2021 12:41. Przejście graniczne granica Państwa Golińsk / Mezimesti. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Resort zdrowia zwolni pracowników transgranicznych i transportowców wjeżdżających do Polski z Czech  z obowiązku odbywania kwarantanny – informuje radio RMF FM. Przypomnijmy, wczoraj rząd ogłosił, że z tego obowiązku zwolnione będą jedynie osoby zaszczepione lub posiadające negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, przeprowadzonego w ciągu 48 godzin przed przyjazdem.

Wyjątek wyłączenia z kwarantanny ma dotyczyć przede wszystkim kierowców ciężarówek wjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji. Drugi wyjątek ma dotyczyć właśnie pracowników transgranicznych.

Jak informuje radio RMF FM w rozporządzeniu ma się znaleźć zapis, który mówi o tym, że „nakaz odbywania kwarantanny nie dotyczy osób, które są zmuszone do ciągłego przekraczania granicy”.

REKLAMA

Wciąż obowiązuje także zasada, że do Polski od soboty bez kwarantanny będą mogły wjechać osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki. Kwarantanny unikną także te osoby, które będą miały przy sobie negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Test powinien być przeprowadzony w ciągu 48 godzin przed wjazdem do kraju.

Co ważne, obowiązujące od soboty przepisy nie oznaczają przywrócenia kontroli granicznych. Kontrole dotyczące przestrzegania rozporządzenia prowadzone będą na terenie Polski. Specjaliści podpowiadają, by osoby pracujące w Czechach dysponowały zaświadczeniami dotyczącymi zatrudnienia u czeskich pracodawców.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 lutego 2021 12:41
`