Kwarantanna po przyjeździe z Czech. Gigantyczny problem pracowników transgranicznych?

24 lutego 2021 16:16. Przejście graniczne granica Państwa Golińsk / Mezimesti. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Od soboty osoby wjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji objęte będą kwarantanna. Na zwolnienie mogą liczyć tylko ci, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki lub mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonanego w ciągu 48 godzin przed przyjazdem – poinformował dziś Adam Niedzielski.

Decyzja wynika z faktu, że sytuacja epidemiczna u naszych południowych sąsiadów jest znacznie trudniejsza niż u nas. Odnotowuje się tam wciąż wysoką liczbę dobową zachorowań na koronawirusa. Premier Czech, Andrej Babisz mówił dziś o tym, że w jego ocenie powinny wrócić te same obostrzenia, które obowiązywały rok temu, w tym zamknięcie granic.

Granice nie zostaną jednak w tej chwili zamknięte. Nie wrócą także kontrole graniczne. Jednak, jak poinformował dziś szef resortu zdrowia, od soboty osoby wjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji objęte zostaną kwarantanną. Dotyczy to zarówno osób wjeżdżających komunikacją zbiorową, jak i tych, które podróżują prywatnymi samochodami. Kwarantanna nie obejmie jedynie osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub mogą przedstawić negatywny wynik badania na obecność koronawirusa, wykonany w ciągu 48 godzin.

REKLAMA

Co z pracownikami transgranicznymi?

Ani na konferencji, ani w komunikatach, które pojawiły się na stronach rządowych nie ma informacji, jakoby pracownicy transgraniczni byli zwolnienie z tego obowiązku. Wszystko wskazuje zatem na to, że oni także będą musieli poddawać się kwarantannie lub przechodzić raz na dwa dni testy.

Do sprawy będziemy wracać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 lutego 2021 16:16
`