Kwarantanna po przyjeździe z Czech. Gigantyczny problem pracowników transgranicznych?

24 lutego 2021 16:16. Przejście graniczne granica Państwa Golińsk / Mezimesti. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Od soboty osoby wjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji objęte będą kwarantanna. Na zwolnienie mogą liczyć tylko ci, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki lub mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonanego w ciągu 48 godzin przed przyjazdem – poinformował dziś Adam Niedzielski.

Decyzja wynika z faktu, że sytuacja epidemiczna u naszych południowych sąsiadów jest znacznie trudniejsza niż u nas. Odnotowuje się tam wciąż wysoką liczbę dobową zachorowań na koronawirusa. Premier Czech, Andrej Babisz mówił dziś o tym, że w jego ocenie powinny wrócić te same obostrzenia, które obowiązywały rok temu, w tym zamknięcie granic.

Granice nie zostaną jednak w tej chwili zamknięte. Nie wrócą także kontrole graniczne. Jednak, jak poinformował dziś szef resortu zdrowia, od soboty osoby wjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji objęte zostaną kwarantanną. Dotyczy to zarówno osób wjeżdżających komunikacją zbiorową, jak i tych, które podróżują prywatnymi samochodami. Kwarantanna nie obejmie jedynie osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub mogą przedstawić negatywny wynik badania na obecność koronawirusa, wykonany w ciągu 48 godzin.

Co z pracownikami transgranicznymi?

Ani na konferencji, ani w komunikatach, które pojawiły się na stronach rządowych nie ma informacji, jakoby pracownicy transgraniczni byli zwolnienie z tego obowiązku. Wszystko wskazuje zatem na to, że oni także będą musieli poddawać się kwarantannie lub przechodzić raz na dwa dni testy.

Do sprawy będziemy wracać.

Dodano: 24 lutego 2021 16:16
`