Dodano: 6 października 2021 15:24
Kuks. Czeski skarb tuż przy granicy z Polską
Tematy: czech tourism Czechy kuks zwiedzaj czechy zwiedzaj lokalnie

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Krajobraz architektura i sztuka – to trzy powody, dla których warto odwiedzić Kuks – niewielką dolinę położoną nieco ponad 70 km od Wałbrzycha. Kuks to dość nietypowe miejsce – jego historia zaczyna się w wieku XVII, kiedy hrabia Špork zakłada uzdrowisko, szpital, kościół i buduje zamek. Sam właściciel to dość kontrowersyjna postać – podróżnik, awanturnik, do więzienia trafił za długi gdzie napisał książkę opisującą swoją podróż do Palestyny.
Wybudował na zboczu płynącej u jego stóp Łaby zamek, a przy nim miasteczko. Już około 1700 r. znane było jako kurort-rezydencja hrabiego F. A. Šporka z pałacem, łaźniami, gościńcami, teatrem, torem wyścigowym i przepiękną biblioteką. Z tamtych czasów w Kuks pozostał między innymi order św. Huberta, ufundowany właśnie przez hrabiego Šporka – wielkiego miłośnika polowań. Przede wszystkim do dziś zachwyca wzniesiony nad doliną Łaby potężny klasztor Bonifratrów ze szpitalem, kościołem pw Najświętszej Trójcy i grobowcem Šporków, oraz rzeźby – pamiątka po romantycznym i filozoficznym spojrzeniu na życie hrabiego Šporka. Wyrzeźbił je jednen z najsłynniejszych w tej części Europy artysta – Mateusz Bernard Braun. 12 kilkumetrowych rzeźb symbolizuje cnoty niewieście, kolejnych 12 – kobiece wady.
W podziemiach klasztornych czeka dobrze zaopatrzona winiarnia, w której skosztować i kupić można wina czeskie i morawskie. W Kuksie znajduje się prywatna winnica, w której, oprócz wina oczywiście, skorzystać można z krótkiej ścieżki edukacyjnej zaznajamiającej z historią winiarstwa, pracą w winnicy i rodzajami szczepów winogron. Na przełomie lata i jesieni przy tej winnicy można napić się burčaku – jeszcze nie wina, ale już nie soku – wyjątkowo smacznego i orzeźwiającego, lekko alkoholowego napoju, niemal nieznanego w Polsce.
Klasztor i szpital które dziś można zwiedzać zostały uznany za najlepszą rewitalizację w Czechach w 2020 roku. Wycieczka trwa nieco ponad godzinę. Warto wejść choćby po co, żeby obejrzeć przepiękną, zapierającą dech w piersiach barokową aptekę, która niemal w niezmienionej formie przetrwała ponad 300 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Trzyletni chłopiec wezwał pomoc. Dzięki niemu jego mama otrzymała wsparcie na czas
- Do 2026 roku z dolnośląskich lasów zniknie większość szlabanów
- Od 35 lat Dajemy Moc! Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu świętuje jubileusz innowacyjnej pomocy społecznej
- Wałbrzych po wyborach. Polityczne komentarze i walka o frekwencję przed drugą turą
- Dolny Śląsk. Dwa groźne wypadki z udziałem młodych kierowców. Jedna osoba nie żyje
- Podzamcze. O krok od tragedii
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Wyburzono spory kwartał w Śródmieściu. W środku miasta powstał wielki, pusty plac
Karol Nawrocki w Wałbrzychu. Było o CPK i Górniku Wałbrzych
Czeskie media piszą o scenach, jak z filmu. Obława na granicy z Czechami
Przetarg napisany pod konkretną ofertę? Śledczy o sprawie dotyczącej wałbrzyskiej spółki komunalnej
Wałbrzych. Auto wjechało w płot. Kierowca uciekł