Kto zaopiekuje się dzieckiem w czasie protestu nauczycieli? Sprawdzamy Szczawno-Zdrój, Świebodzice, Świdnicę i Kamienną Górę

5 kwietnia 2019 14:03. Dzieci w przedszkolu Fot. ilustracyjna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Porozumienia związkowców w rozmowach ze stroną rządową nie ma. Poniedziałkowy strajk w szkoła jest niemal pewny. O takiej możliwości od rana informują dziś poszczególne samorządy, wskazując jednocześnie miejsca, w których rodzice będą mogli szukać opieki dla swoich dzieci.  Protest nauczycieli ma rozpocząć się w poniedziałek i potrwa do odwołania.

Wszystko wskazuje na to, że strajk zbiegnie się z planowanymi egzaminami gimnazjalnymi 10, 11 i 12 kwietnia oraz egzaminami ósmoklasistów między 15 i 17 kwietnia. W Szczawnie-Zdroju do Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi uczęszcza około 400 dzieci. Dla nich ma być przygotowana oferta kulturalno-sportowa na czas protestu.

Przed tym, że zajęcia w szkołach i Publicznym Przedszkolu numer 2 w Świebodzicach mogą być w poniedziałek zawieszone do odwołania informują tamtejsi urzędnicy. Gmina apeluje by to rodzice zapewnili opiekę dzieciom, jeżeli nie będzie to możliwe, to malucha można zostawić pod opieką pracowników Miejskiego Domu Kultury czy Świetlicy Środowiskowej przy ulicy Parkowej. Od ósmej do piętnastej prowadzone będą tam zajęcia plastyczne, muzyczne i ruchowe. Gmina zapewnia, że same egzaminy odbędą się zgodnie z planem.

REKLAMA

Warto także pamiętać, że pracujący rodzice dzieci do ośmiu lat, którzy zostaną w domu, mają możliwość otrzymania zasiłku opiekuńczego. O jego wypłatę trzeba wystąpić do pracodawcy.

W specjalnym liście do mieszkańców o sytuacji pisze prezydent Świdnicy, która zaznacza, że gmina nie jest stroną sporu. W Świdnicy do protestu mają przystąpić: Przedszkola Miejskie numer 3, 4, 6 i 15, Miejskie Przedszkole Integracyjne numer 16, Szkoła Podstawowa numer 1 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoły Podstawowe numer 2, 4, 6, 8, 105 oraz 315. Prezydent Świdnicy przypomina, że o zawieszeniu zajęć dyrektorzy poszczególnych szkół powinni powiadomić najpóźniej dziś do godziny dziesiątej.

O zapewnienie opieki uczniom w poniedziałek apelują także dyrektorzy szkół w Kamiennej Górze. Tu do protestu przyłączą się prawdopodobnie nauczyciele Szkół Podstawowych 1 oraz 2, Gimnazjum numer 2. Przedszkola Publiczne i Gimnazjum numer 1 nie przystąpiło do strajku – informuje magistrat.

Wszystko wskazuje zatem na to, że dopiero w poniedziałek dyrektorzy większości szkół dowiedzą się ilu nauczycieli z ich kadry pedagogicznej przystąpi do protestu i czy opieka nad dziećmi będzie możliwa. Pat w rozmowach rządu ze przedstawicielami nauczycieli trwa. Jeżeli, któraś ze strony zaproponuje nowe rozwiązanie, do dalszych rozmów może dojść w niedzielę o godzinie osiemnastej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 kwietnia 2019 14:03
`