W Książu odkryto podziemia. Wiemy, co tam było.

21 czerwca 2016 21:56. 21.06.2016. Wałbrzych. "Tajemnicze" pomieszczenie wodkryte w Zamku Książ to prawdopodobnie Eiskeller, czyli dawna lodownia. Fot. Jacek Zych, / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Podczas prac związanych z wycinką dwóch drzew na terenie Zamku Książ osuwająca się ziemia odsłoniła wejście do podziemnego pomieszczenia. Podczas usuwania przez koparkę karpy korzenia ziemia się zapadła i odsłoniła wejście do obudowanego cegłą fragmentu pomieszczenia. O fakcie poinformowany został  konserwator zabytków i to teraz od jego decyzji zależały będą dalsze prace w częściowo zasypanym i zamkniętym zawaliskiem pomieszczeniu.

Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej  Daisy von Pless wyjaśnia, że tunel to pozostałości pochodzącego z końca XVIII wieku budynku gospodarczego, tzw Eiskeller  czyli lodowni, przeznaczonej do gromadzenia i przechowywania brył lodowych, odkuwanych zimą z płynącej u stóp zamku rzeki Pełcznicy. Te wykorzystywane były do utrzymywania stałej, niskiej temperatury w spiżarniach kuchennych, przeznaczonych do przechowywania ryb i półtuszy mięsnych.

Lodowe bryły musiały przetrwać nie tylko zimę, ale przede wszystkim okres letnich upałów. Z tego powodu pomieszczenia te (lodownie) budowane były dość głęboko pod ziemią. Działały na zasadzei termosu, dlatego niska temperatura, jaką uzyskiwano w nich zimą, podtrzymywana przez tony lodu, utrzymywała się w nich przez okrągły rok. – powiedział w rozmowie z nami Mateusz Mykytyszyn.

REKLAMA

Zbudowany obok dawnej fosy, od północnej strony Zamku, pawilon przetrwał do 1944 roku, kiedy został zburzony przez hitlerowców z organizacji Todt. Jest jednak doskonale widoczny na zdjęciach z kolekcji Louisa Hardouina, przywiezionych niedawno do Zamku z Kanady, oraz na planach posiadłości Hochbergów z tamtego okresu.

Z kolei zdaniem Artura Szałkowskiego, dziennikarza Gazety Wrocławskiej, który pierwszy poinformował o znalezisku, tunel może być częścią poszukiwanego od dawna korytarza łączącego zabudowania obecnego Hotelu Zamkowego z poziomem -50 tuneli wykutych przez hitlerowców pod Zamkiem Książ.

Jednoznaczne ustalenie tożsamości pomieszczeń możliwe będzie dopiero po usunięciu zalegającego go gruzowiska i osypisk. Na to jednak zgodę wydać musi konserwator zabytków. Zamek Książ zadał jego właścicielom, badaczom i miłośnikom kolejną zagadkę do rozwikłania.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 czerwca 2016 21:56
`