Książki zamiast ptaków w specjalnych budkach

26 marca 2019 09:53. Budka z książkami w Szczawnie-Zdroju. 20.03.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Do specjalnych budek w Szczawnie-Zdroju wraz z rozpoczęciem wiosny wróciły książki. To pomysł sprzed dwóch lat zrealizowany w ramach Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają świat”, idea oparta na bookcrossingu.

Budki można znaleźć w parku czy koło biblioteki, generalnie w miejscach popularnych wśród mieszkańców i kuracjuszy. W sumie jest ich pięć.

To jest bookcrossing tak zwany. Polega na tym, że każdy może książkę wziąć, przeczytać i później odłożyć. Może przynieść swoją. Może pożyczyć ją sobie do domu. Są osoby, które przynoszą książki, te czasem giną, ale też jest dużo osób, które pilnują i dzielą się własnymi książkami, z których nie korzystają, a które, ktoś kto siedzi w parku mógłby przeczytać – mówi Magdalena Klimczak, dyrektor biblioteki w Szczawnie-Zdroju.

REKLAMA

Pomysł chwalą także sami kuracjusze, którzy dość często fotografują szczawieńskie budki, by spróbować zachęcić do podobnej idei w swoich miastach.

Baliśmy się na początku, że budki będą niszczone, że będą różne rzeczy tam wkładane, czasem rzeczywiście się tak zdarza, ale muszę powiedzieć, że budki wciąż po dwóch latach wyglądają bardzo ładnie. Mieszkańcy dbają o to i szanują. Często dzieci też zaglądają, głównie tu przy Parku Szwedzkim, to tam też wkładamy bajki dla dzieci – dodaje Klimczak.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 marca 2019 09:53
`