Tematy: solidarność
Działali w opozycji antykomunistycznej, po latach otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności. W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odznaczeni zostali działacze z regionu wałbrzyskiego. Wyróżnienia z rąk wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztofa Szwagrzyka, odebrało pięć osób. Trzy odznaczono pośmiertnie.
W czasie uroczystości Krzysztof Szwagrzyk przypomniał, że odznaczenia wręczane są w wyjątkowym roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Spotykamy się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To ważna chwila dla wszystkich Polaków. To czas świętowania, dumy oraz czas przywoływania imion i nazwisk tych, którzy nam tę wolność wywalczyli – mówił wiceprezes IPN.
Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczono: Jolantę Górską, Leszka Fludera, Ryszarda Mocka, Stanisława Jana Olszańskiego oraz Marię Mieczysławę Skowronek. Pośmiertnie wyróżnienia otrzymali Zygmunt Fedorowicz, Lilia Cecylia Łukasik oraz Andrzej Henryk Wyrwisz. Krzyże w ich imieniu odebrali bliscy.
Odznaczenia zostały ustanowione przez sejm osiem lat temu. Po raz pierwszy przyznano je w czerwcu 2011 roku w czasie obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyże otrzymują działacze opozycji, którzy walczyli z dyktaturą komunistyczną, działali na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności, lub respektowania prac człowieka w PRL.