Krzeszów. Broń pod murem opactwa

Tematy: 


 

Krzeszowskie opactwo kryje niejedną tajemnicę. Przekonał się o tym pracownik techniczny, który dziś rano podczas prac w okolicy muru okalającego park natrafił na zakopany tam poniemiecki karabin maszynowy.

REKLAMA

Zawiadomiona o fakcie policja zabezpieczyła miejsce zdarzenia. Główna brama sanktuarium została zamknięta, a pielgrzymi kierowani są do bocznego wejścia. Prace przerwano, a na miejsce zadysponowany został patrol saperski. Do czasu przyjazdu saperów nie wiadomo było, czy jest to pojedynczy egzemplarz, czy pod murem zakopano większą ilość broni. Żołnierze po sprawdzeniu terenu odnaleźli jeszcze poniemiecki granat ręczny.

Znalezione przedmioty zostały zabezpieczone i zabrane przez żołnierzy.

Tego typu depozyty pozostawiane często były przez zmuszonych do opuszczenia swoich gospodarstw Niemców. Jeszcze przez wiele lat będą odnajdywane przy okazji budów, remontów, czy tak jak w przypadku Krzeszowa – zwykłych prac konserwatorskich. Saperzy, którzy w 2017 roku wyjechali do prawie 380 zgłoszeń proszą o wyjątkową ostrożność w przypadku tego typu znalezisk i – podobnie jak zrobili to pracownicy Sanktuarium w Krzeszowie – natychmiastowe zawiadomienie policji.

 

 

Poniemiecki karabin maszynowy wykopany pod murem opactwa w Krzeszowie. Fot. Tomasz Trybek / Dziennik Wałbrzych

 

Dodano: 16 marca 2018 13:22

Pozostałe informacje