Dodano: 10 sierpnia 2020 10:52
Krzeszów. Blisko 300-letnie malowidła w Pawilonie na Wodzie odzyskują dawny blask
Tematy: betlejem historia krzeszów obrazy sztuka
Dobiega końca renowacja pochodzących z XVIII wieku malowideł, znajdujących się w zabytkowym Pawilonie na Wodzie w krzeszowskim Betlejem. Prace prowadzone są od kilku lat. Tylko w tym roku pochłonął ponad dwieście tysięcy złotych.
Obrazy poddawane są kompleksowej renowacji. Pierwszy etap to prace techniczne, drugi to konserwacja estetyczna. Chodzi o malowidła, których autorem jest Jerzy Neunhertz. W pawilonie znajdują się trzy rzędy obrazów, w sumie to dwadzieścia cztery malowidła.
Pierwszy rząd poświęcony jest tematyce wody w Starym Testamencie. Drugi rząd nawiązuje do króla Dawida, a to w związku z tym, że pawilon znajduje się w krzeszowskim Betlejem i stąd nawiązanie do króla Dawida. Ostatni rząd obrazów to fikcyjni żołnierze króla.
– Moje zadanie polega na tym, aby uzupełnić to co uległo zniszczeniu, wykruszeniu, domalować brakujące elementy. Mozolna praca, wymagająca cierpliwości i czasu – mówi konserwator Marta Kawiorska.
Malowidła są zabezpieczane tak, by jak najdłużej przetrwały w stosunkowo trudnych warunkach. Warto pamiętać, że pawilon znajduje się na wodzie, zatem w obiekcie panuje specyficzny klimat, dodatkowo, pawilon nie jest ogrzewany. Do prac używane są farby olejne, tak jak w oryginalne. Renowacja możliwa jest dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Ten letni pawilon na wodzie to jest jedna z atrakcji, którą turyści czy pielgrzymi przybywający do opactwa w Krzeszowie mogą zobaczyć. Chcemy zabezpieczyć te malowidła, zachować, odświeżyć, by w przyszłości prezentować je gościom – mówi Rafał Bijak z Europejskiej Perły Baroku.
Pawilon na Wodzie to konstrukcja w kształcie ośmiokąta foremnego, stojąca na stawie, który ma mieć właściwości lecznicze. Krzeszowski pawilon to unikat w skali europejskie. Do dziś nie wiadomo czy miał pełnić tylko funkcję letniego pawilonu czy był także miejscem kontemplacji opata.

Zobacz także
- Trzaskowski i Nawrocki w drugiej turze. Wyniki sondażowe komentuje Grzegorz Macko
- Czeka nas druga tura. Sondażowe wyniki komentuje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha
- Trwa głosowanie. PKW podała dane dotyczące frekwencji
- Dolny Śląsk po królewsku nagrodzony
- Dolny Śląsk na Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi – silny głos polskiej wsi na arenie europejskiej
- Wałbrzych. Auto wjechało w płot. Kierowca uciekł
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Wyburzono spory kwartał w Śródmieściu. W środku miasta powstał wielki, pusty plac
Karol Nawrocki w Wałbrzychu. Było o CPK i Górniku Wałbrzych
Dzierżoniów. Zbliża się święto miasta. Na scenie gwiazdy
Przetarg napisany pod konkretną ofertę? Śledczy o sprawie dotyczącej wałbrzyskiej spółki komunalnej
Wałbrzych. Auto wjechało w płot. Kierowca uciekł