Dodano: 10 sierpnia 2020 10:52
Krzeszów. Blisko 300-letnie malowidła w Pawilonie na Wodzie odzyskują dawny blask
Tematy: betlejem historia krzeszów obrazy sztuka
Dobiega końca renowacja pochodzących z XVIII wieku malowideł, znajdujących się w zabytkowym Pawilonie na Wodzie w krzeszowskim Betlejem. Prace prowadzone są od kilku lat. Tylko w tym roku pochłonął ponad dwieście tysięcy złotych.
Obrazy poddawane są kompleksowej renowacji. Pierwszy etap to prace techniczne, drugi to konserwacja estetyczna. Chodzi o malowidła, których autorem jest Jerzy Neunhertz. W pawilonie znajdują się trzy rzędy obrazów, w sumie to dwadzieścia cztery malowidła.
Pierwszy rząd poświęcony jest tematyce wody w Starym Testamencie. Drugi rząd nawiązuje do króla Dawida, a to w związku z tym, że pawilon znajduje się w krzeszowskim Betlejem i stąd nawiązanie do króla Dawida. Ostatni rząd obrazów to fikcyjni żołnierze króla.
– Moje zadanie polega na tym, aby uzupełnić to co uległo zniszczeniu, wykruszeniu, domalować brakujące elementy. Mozolna praca, wymagająca cierpliwości i czasu – mówi konserwator Marta Kawiorska.
Malowidła są zabezpieczane tak, by jak najdłużej przetrwały w stosunkowo trudnych warunkach. Warto pamiętać, że pawilon znajduje się na wodzie, zatem w obiekcie panuje specyficzny klimat, dodatkowo, pawilon nie jest ogrzewany. Do prac używane są farby olejne, tak jak w oryginalne. Renowacja możliwa jest dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Ten letni pawilon na wodzie to jest jedna z atrakcji, którą turyści czy pielgrzymi przybywający do opactwa w Krzeszowie mogą zobaczyć. Chcemy zabezpieczyć te malowidła, zachować, odświeżyć, by w przyszłości prezentować je gościom – mówi Rafał Bijak z Europejskiej Perły Baroku.
Pawilon na Wodzie to konstrukcja w kształcie ośmiokąta foremnego, stojąca na stawie, który ma mieć właściwości lecznicze. Krzeszowski pawilon to unikat w skali europejskie. Do dziś nie wiadomo czy miał pełnić tylko funkcję letniego pawilonu czy był także miejscem kontemplacji opata.

Zobacz także
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
- Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
- Ruszają zapisy na Sudecką Żyletę. Szykujcie nogi na letnie góry
- Wałbrzyszanie o nowym muralu: „Kolorowo, fajnie i wreszcie weselej”
- Zapnij pasy – wałbrzyska drogówka w terenie
- Unieważniono przetarg na dostawę autobusów wodorowych
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!