Krwawy superksiężyc wilka. Nad ranem warto spojrzeć w niebo

20 stycznia 2019 19:17. Super księżyc nad ulicą Podwale na Podzamczu. Fot. archiwalna Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Dziś w nocy możemy obserwować połączenie dwóch ciekawych zjawisk. Z jednej strony to tak zwana superpełnia, a nad ranem dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, który przybierze charakterystyczną, czerwoną barwę. Obserwację warto rozpocząć przed szóstą rano.

Niecodzienna barwa księżyca wynika z faktu, że jego powierzchnia nie jest bezpośrednio oświetlana przez Słońce, dostęp blokuje Ziemia, ale światło jest rozpraszane przez ziemską atmosferę i częściowo oświetla Księżyc.

Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się o 5:41 i potrwa do 6:43. Maksimum nastąpi o 6:13. Księżyca warto szukać wówczas po zachodniej stronie nieba, gdzie będzie zachodził.

REKLAMA

Superksiężyc osiąga dziś najmniejszą odległość od Ziemi. Zdaniem specjalistów, dla obserwatorów jest o 14 procent większy i świeci o 30 procent jaśniej niż w apogeum.

Niektórzy wierzą, że takie położenie wpływa na możliwość występowania niszczycielskich zjawisk, trzęsień ziemi czy wybuchów wulkanów. Superkiężyc możemy obserwować zazwyczaj raz w roku. Nie zawsze zjawisko wiąże się jednak z zaćmieniem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 stycznia 2019 19:17
`