Kropla w morzu potrzeb. 5 mln złotych na zabytki od marszałka

2 kwietnia 2019 07:55. Kościół pw św. Anny w wałbrzyskiej dzielnicy Szczawienko. Fot. archiwum / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Choć kwota niewielka, to jej część trafi także do Wałbrzycha i właścicieli zabytków w powiecie wałbrzyskim. O dofinansowanie starało się w sumie blisko 300 obiektów, a łączna kwota z wniosków wyniosła ponad 32 miliony złotych. Ostatecznie pieniądze trafią do niespełna 150 obiektów, a do podziału jest zaledwie 5 mln złotych.

Pieniądze od marszałka przeznaczane są na renowację i najpilniejsze prace konserwatorskie.

Warto powiedzieć, że w sumie na Dolnym Śląsku jest ponad 7 700 obiektów. Jeżeli pomagamy w tym roku 146 obiektom, to tu widać skalę, w którym miejscu jesteśmy. Będziemy zabiegać o to, żeby w przyszłym roku można było jeszcze większą kwotę przeznaczyć – mówi Michał Bobowiec, członek zarządu województwa.

REKLAMA

Na liście dofinansowanych projektów znalazły się dwie inwestycje z Wałbrzycha. 60 tysięcy złotych trafi na trzeci etap prac ratowniczych i konserwatorskich wieży głównej kolegiaty Aniołów Stróżów. 35 tysięcy złotych otrzyma parafia pod wezwaniem Świętej Anny na remont tynków elewacji zewnętrznej i naprawę spękań ścian.

Pieniądze trafią także do Głuszycy, gdzie 35 tysięcy złotych przeznaczonych zostanie na remont dachu kościoła oraz wieży w kościele pod wezwaniem NMP Wniebowziętej w Głuszycy Górnej. 60 tysięcy złotych otrzyma Twierdza w Srebrnej Górze na wzmocnienie stropu bastionu i odtworzenie stolarki okiennej. Drugie tyle trafi na zabezpieczenie murów dziedzińca.

Szczęście uśmiechnęło się także do parafii pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca NMP w Starych Bogaczowicach. Parafia otrzyma 35 tysięcy złotych na konserwację prospektu organowego. O pięć tysięcy mniej otrzyma Fundacja Pałac Struga w Strudze na prace ratunkowe wynikające z zawalenia się kopuły sali balowej w miejscowym pałacu.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 2 kwietnia 2019 07:55
`