Kość z nowotworem zastąpili metalową protezą. Pierwszy taki zabieg w Wałbrzychu

13 marca 2019 18:52. Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzych. 13.03.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To pierwszy tego typu zabieg w Wałbrzychu i jeden z pierwszych na Dolnym Śląsku. Lekarze Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego wykonali operację usunięcia zmiany nowotworowej z końca kości udowej, a w jej miejsce wszczepili specjalną endoprotezę.

Operacja polegała na usunięciu bliższego końca kości udowej wraz z częścią jej trzonu, a później dokonali implantacji endoprotezy prosekcyjnej stawu biodrowego i kości udowej. Dzięki zabiegowi, pacjentka ma szansę chodzić.

Podjęliśmy się leczenia zmiany przerzutowej, nowotworowej w kości udowej, zastępując tą kość elementem metalowym, sztucznym, odtwarzając jednocześnie staw biodrowy. Daliśmy pacjentce szansę stanięcia na nogi i chodzenia – mówi kierujący oddziałem ortopedyczno-urazowym doktor Konrad Kudłacik.

REKLAMA

Wcześniej, pacjenci z tego typu rozpoznaniem skazywani byli najczęściej na kalectwo, bo możliwości operacyjne były ograniczone. Chorzy najczęściej kończyli na wózku albo w łóżku.

Obecna technologia pozwala jednak wprowadzać takie elementy metalowe, które zastępują chorą kość po jej wycięciu i pozwalają funkcjonować normalnie – dodaje doktor Kudłacik.

To pierwszy taki zabieg w Wałbrzychu. W całym regionie przeprowadzono podobnych operacji około pięciu. Liderem w tym zakresie jest w tej chwili Jelenia Góra. Wałbrzyski szpital, w którym znajduje się zarówno oddział onkologiczny, jak i oddział chirurgii onkologicznej chce wskoczyć jednak na pozycję lidera.

Zabieg wykonano w poniedziałek. To efekt wielomiesięcznych przygotowań i współpracy z profesorem Danielem Kotrychem z Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 marca 2019 18:52
`