Koronawirus. Rząd otwiera galerie handlowe, galerie i muzea. Co z hotelami, stokami narciarskimi czy klubami fitness?

28 stycznia 2021 13:00. Fot. źródło: TT Ministerstwo Zdrowia

Tematy: 


Zgodę na otwarcie wszystkich sklepów w galeriach handlowych od poniedziałku wyraził dziś Adam Niedzielski, minister zdrowia. Do pracy mogą wrócić także muzea i galerie. Pozostałe obostrzenia pozostają bez zmian, a to oznacza, że hotele, kluby fitness czy restauracje wciąż są zamknięte lub mogą działać w ograniczonym zakresie, tak jak restauracje na wynos. Taka sytuacja ma być utrzymana do 14 lutego. Są zmiany dotyczące także godziny dla seniorów w sklepach.

Szef resortu zdrowia podkreślił dziś na konferencji prasowej, że liczba zachorowań w ostatnich dniach spada, a dobowa średnia waha się w okolicach pięciu i pół tysiąca osób.

Niedzielski podkreślił, że sytuacja w Polsce wydaje się ustabilizowana, ale wciąż sporym zagrożeniem jest sytuacja międzynarodowa i ryzyko związane z nowymi mutacjami koronawirusa. To te dwie kwestie wpłynęły na decyzje w sprawie dalszych zaleceń dotyczących obostrzeń.

REKLAMA

Obowiązujące dotychczas zasady zostają przedłużone do 14 lutego. Restauracje mogą działać tylko na wynos. Hotele i stoki pozostają zamknięte. Wciąż ma obowiązywać 10 dniowa kwarantanna po powrocie do Polski komunikacją zbiorową. Pozostaje nauczanie stacjonarne w klasach 1-3. Uczniowie ze starszych roczników dalej ma przebywać na nauczaniu zdalnym. Wciąż obowiązują ograniczenia w organizowaniu spotkań w gronie rodzinnym. Zgodnie z wytycznymi, poza domownikami, w takim spotkaniu może uczestniczyć maksymalnie pięć osób.

Jedyne luzowanie dotyczy galerii handlowych. Rząd zgadza się na wznowienie pracy wszystkich sklepów w takich miejscach, oczywiście w reżimie sanitarnym. Galerie mają wznowić pracę od najbliższego poniedziałku.

Do pracy mogą wrócić również galerie i muzea. Pracować będą w reźimie sanitarnym, to znaczy, w takich miejscach będzie mogła przebywać jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych.

Od poniedziałku zniesione zostaną także obowiązujące dziś w handlu godziny dla seniorów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 stycznia 2021 13:00
`