Koronawirus. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem od lekarza. Zero tolerancji dla łamiących obostrzenia

6 października 2020 15:25. fot. ilustracyjne / Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Politykę „zera tolerancji” dla osób niestosujących się do obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli dziś szef policji i resortu zdrowia. Ministerstwo Zdrowia wprowadza także kolejne obostrzenia.

Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za innych – mówił dziś Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

Prawnicy resortu zdrowia wspólnie z policjantami przygotowali takie regulacje, które nie mają pozostawiać sfery do dyskusji. Zgodnie z nimi, w miejscach, gdzie noszenie maseczek jest obowiązkowe, na przykład w sklepach, bez maseczki będą mogły przebywać tylko osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. Każda osoba, która nie będzie miała maseczki i odpowiedniego zaświadczenia ma być karana. Obowiązek posiadania dokumentu ma być rygorystycznie egzekwowany już od soboty.

REKLAMA

Kolejne zmiany dotyczą organizacji zgromadzeń. Liczba ich uczestników jest ograniczona do 150, ale zdarzało się, że zgłaszano kilka zgromadzeń w tym samym miejscu, obchodząc przepisy. Teraz będzie to niemożliwe, bo poszczególne zgromadzenia mają być organizowane od siebie w odległości co najmniej stu  metrów.

Resort zdrowia wprowadza także zakaz udostępniania miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych lub w innych zamkniętych przestrzeniach.

Obecny na konferencji szef policji zapewnił, że mundurowi będą zwracać uwagę na obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zdarza się bowiem, że niektórzy zasłaniają na przykład tylko usta. To policjant ma decydować o tym, czy dana interwencja zakończy się upomnieniem, mandatem czy wnioskiem do służb sanitarnych o ukaranie.

Od najbliższej soboty obowiązek zasłaniania ust i nosa także na ulicach będzie obowiązywał w wyznaczanych przez resort strefach żółtych i czerwonych. Do tej pory obowiązywał tylko w strefach czerwonych.

Od soboty w strefach czerwonych pojawi się także nowe obostrzenie dotyczące ograniczenia działalności restauracji, pubów i barów do godziny dwudziestej drugiej.

Przypomnijmy, dziś resort zdrowia poinformował o 2236 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym 140 na Dolnym Śląsku. W ciągu ostatniej doby zmarło 58 osób. Jak udało nam się dowiedzieć, w Specjalistycznym Szpitalu imienia doktora Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu przebywa osiemnastu chorych z potwierdzonym zakażeniem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 października 2020 15:25
`