Korki i rozsynchronizowane sygnalizacja świetlna? Uzbrójcie się w cierpliwość, to jeszcze chwilę potrwa

12 października 2018 12:36. Wałbrzych - Zakorkowana ulica Wieniawskiego Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Rozregulowana sygnalizacja świetlna i tworzące się na przejezdnych dotąd skrzyżowaniach gigantyczne korki – pytania o przyczyny tego zjawiska coraz częściej pojawiają się w rozmowach wałbrzyszan.

Ryszard Błażnik, szef wałbrzyskiego ITS przyznaje, że dotychczasowe interwały czasowe sygnalizacji zostały zresetowane w związku z instalowaniem inteligentnego systemu sterowania ruchem. Obecna sytuacja jest stanem przejściowym pomiędzy starym systemem, a tym, co jest istotą ITS – czyli sygnalizacją reagującą na natężenie ruchu:

W tej chwili system znajduje się poza jakąkolwiek kontrolą – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Ryszard Błażnik –  Do tej pory z system był stało-czasowy: czyli te same sekwencje czasowe były na skrzyżowaniach bez względu na natężenie ruchu. Nowy, akomodacyjny system SCATS  będzie sterował sygnalizatorami tak, że będą one dostosowały się do natężenia ruchu: jeśli z danego kierunku nie będzie w ogóle ruchu, to tam światło zielone nie będzie się zapalało. Będzie tylko na tym ciągu skąd będą nadjeżdżam samochody.

REKLAMA

Teoretycznie od 20 października sytuacja na skrzyżowaniach powinna zacząć wracać do normy. Jak będzie w praktyce – zobaczymy, tymczasem jedyne co pozostaje wałbrzyskim kierowcom to uzbroić się w cierpliwość i na przejazd miastem rezerwować trochę więcej czasu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 października 2018 12:36
`