Korekty zamiast kar. Rzecznik Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu wyjaśnia

25 stycznia 2022 10:59. Urząd Skarbowy w Wałbrzychu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

– Urząd Skarbowy w Wałbrzychu nigdy nie stosował kar za błędy w złożonych zeznaniach podatkowych, tym bardziej nie będziemy tego robić teraz, przy stosowaniu przepisów Polskiego Ładu. – napisała w odpowiedzi na nasz tekst Rzecznik Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

Rzecznik Rzecznik Izby Administracji Skarbowej zapewnia, że pracownikom skarbówki zależy na tym, aby klienci w przypadku pytań czy wątpliwości zwracali się o informacje czy wyjaśnienia, aby tych błędów było jak najmniej. Z tą myślą uruchomione zostały dyżury ekspertów KAS i infolinie.

– Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, aby pomóc im wypełnić obowiązki podatkowe, a nie karać za pomyłki. – zapewnia Pani rzecznik – Zdajemy sobie sprawę z ogromu zmian i nowych informacji, tym bardziej, że często te zmiany wymagają również adaptacji systemów księgowych i informatycznych.

REKLAMA

Urzędnicy zapewniają, że do wszelkich tego typu sytuacji podchodzili bedą ze zrozumieniem i że zdają sobie sprawę, że potrzeba czasu, aby nowych regulacji się nauczyć i prawidłowo je stosować. Przypominają, że każdy podatnik ma prawo do skorygowania sporządzonego rozliczenia. Ma na to 5 lat i może to zrobić z własnej inicjatywy, ale również wtedy, gdy błędy stwierdzi urząd skarbowy. W tym ostatnim przypadku standardem jest kontakt urzędnika z podatnikiem i wyjaśnienie błędów i ich ostateczne skorygowanie.

Przypomnijmy. 20 stycznia zapytana o to, czy urzędnicy skarbowi łaskawszym okiem spoglądali będą na błędy podatników związane z nowymi przepisami wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu naczelnik Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu Aneta Szewc odpowiedziała, że na przygotowanie się do składania zeznań będzie cały rok, a urzędnicy będą trzymali się ściśle litery prawa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 stycznia 2022 10:59
`