Dodano: 10 lutego 2024 09:26

Konkurs na europejskie drzewo roku. Jednym z faworytów buk z naszego regionu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Monumentalny i leciwy buk z Arboretum Wojsławice jest jednym z kandydatów w tegoroczenj edycji konkursu na europejskie drzewo roku. Głosowanie rozpoczęło się 1 lutego i potrwa jeszcze dwa tygodnie, do 22 lutego 2024 roku.

Serce Ogrodu (Heart of the Garden) to 200-letni buk pospolity rosnący w Arboretum w Wojsławicach. Drzewo zwyciężyło w 2023 roku w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku, otrzymując 6643 głosy internautów i tym samym zapewniło sobie start w tegorocznym konkursie europejskim.

Ten niezwykły buk jest jednym z bardziej rozpoznawalnych drzew rosnących w Arboretum Wojsławice. Został posadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy właścicielem parku był ród von Pritwitz. Jako podkładki do szczepienia użyto rosnącego szybciej zielonolistnego buka pospolitego (Fagus sylvatica), natomiast cześć szlachetną stanowi rosnąca wolniej, czerwonolistna odmiana ‘Atropunicea’.

REKLAMA

Historia buka jest także nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało Arboretum, a niewielki park zyskał sławę. Drzewo imponuje majestatem i intryguje nietypowo uformowanym, zgrubiałym pniem i szeroko rozpostartymi konarami. Jego liście w trakcie rozwoju zmieniają barwę – wiosną są ciemnopurpurowe, latem rudozielone, a jesienią żółtopomarańczowe. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci – tak jak 100, czy 200 lat temu – zjednoczeni podziwem dla Natury. Za sprawą swej popularności buk znalazł się również na wielu pamiątkach promujących to miejsce i w mediach.

Głosy w konkursie można oddawać do 22 lutego do godziny 16.00. Buk „Serce Ogrodu” jest ósmy na liście. Co ważne, z jednego adresu e-mail można oddać tylko 1 głos na 2 wybrane drzewa. Ważym jest też, żeby potwierdzić oddany przez siebie głos: w otrzymanym mailu zwrotnym kliknąć:

Fot. użyczone / Arboretum w Wojsławicach

Fot. użyczone / Arboretum w Wojsławicach

Fot. użyczone / Arboretum w Wojsławicach

Fot. użyczone / Arboretum w Wojsławicach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także