Koniec z maseczkami. Rząd podjął decyzję

24 marca 2022 09:13. Źródło: Pixabay

Tematy: 


Od 28 marca rząd znosi obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Decyzja ma jednak pewne wyjątki.

O decyzji  rządu poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Marek Niedzielski.  Od najbliższego poniedziałku, czyli 28 marca zasłanianie ust i nosa nie będzie obowiązywało ani w miejscach publicznych ani w transporcie zbiorowym. Wyjątkiem od tej reguły będą przychodnie, szpitale oraz wszystkie ośrodki świadczenia opieki zdrowotnej.

– Eksperci są zgodni co do tego, że to, co widzimy w krajach Europy zachodniej, czyli pewne przyspieszenie epidemiczne w Polsce objawiło się pewną stabilizacją epidemiczną i nie przewidujemy wzrostu zakażeń w najbliższym czasie. – powiedział minister zdrowia Marek Niedzielski.

Mimo wszystko rząd rekomenduje używanie maseczek w dużych skupiskach ludzkich oraz przez osoby przeziębione. Jednocześnie rząd znosi obostrzenia związane z kwarantanną domową oraz izolacją domową. Tu także są pewne wyjątki.

– Pacjenci, którzy są identyfikowani jako zakażeni będą otrzymywali zwykłe zwolnienia i tymi przypadkami nie będzie zarządzał już sanepid. Jednak jeżeli będą pojawiały się ogniska,  będziemy mieli do czynienia z przypadkami pandemii sanepid wciąż będzie posiadał uprawnienia do nakładania kwarantann. Będą one jednak stosowane w wyjątkowych przypadkach – dodał Minister Niedzielski.

W Polsce wciąż  obowiązuje stan pandemii. Dziś minister zdrowia zapowiedział możliwość przekształcenia go w stan zagrożenia epidemicznego, jednak takie decyzje jeszcze nie zapadły. Szczególnie ważnym okresem ma być jesień, kiedy wzrost zakażeń jest największy.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w związku z ogłoszonym stanem pandemii obowiązywał w Polsce z niewielkimi przerwami od marca 2020 roku. Początkowo traktowany bardzo restrykcyjnie przez policję, miał tylu zwolenników co przeciwników.

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 24 marca 2022 09:13
`