Koniec z maseczkami. Rząd podjął decyzję

24 marca 2022 09:13. Źródło: Pixabay

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Od 28 marca rząd znosi obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Decyzja ma jednak pewne wyjątki.

O decyzji  rządu poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Marek Niedzielski.  Od najbliższego poniedziałku, czyli 28 marca zasłanianie ust i nosa nie będzie obowiązywało ani w miejscach publicznych ani w transporcie zbiorowym. Wyjątkiem od tej reguły będą przychodnie, szpitale oraz wszystkie ośrodki świadczenia opieki zdrowotnej.

– Eksperci są zgodni co do tego, że to, co widzimy w krajach Europy zachodniej, czyli pewne przyspieszenie epidemiczne w Polsce objawiło się pewną stabilizacją epidemiczną i nie przewidujemy wzrostu zakażeń w najbliższym czasie. – powiedział minister zdrowia Marek Niedzielski.

REKLAMA

Mimo wszystko rząd rekomenduje używanie maseczek w dużych skupiskach ludzkich oraz przez osoby przeziębione. Jednocześnie rząd znosi obostrzenia związane z kwarantanną domową oraz izolacją domową. Tu także są pewne wyjątki.

– Pacjenci, którzy są identyfikowani jako zakażeni będą otrzymywali zwykłe zwolnienia i tymi przypadkami nie będzie zarządzał już sanepid. Jednak jeżeli będą pojawiały się ogniska,  będziemy mieli do czynienia z przypadkami pandemii sanepid wciąż będzie posiadał uprawnienia do nakładania kwarantann. Będą one jednak stosowane w wyjątkowych przypadkach – dodał Minister Niedzielski.

W Polsce wciąż  obowiązuje stan pandemii. Dziś minister zdrowia zapowiedział możliwość przekształcenia go w stan zagrożenia epidemicznego, jednak takie decyzje jeszcze nie zapadły. Szczególnie ważnym okresem ma być jesień, kiedy wzrost zakażeń jest największy.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w związku z ogłoszonym stanem pandemii obowiązywał w Polsce z niewielkimi przerwami od marca 2020 roku. Początkowo traktowany bardzo restrykcyjnie przez policję, miał tylu zwolenników co przeciwników.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 marca 2022 09:13
`