30 czerwca 2015 roku tracą ważność wydane dotychczas karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Trzeba wyrobić nowe. Pracownicy Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności oraz straż miejska przypomina o tym obowiązku, bo konsekwencje braku nowej karty mogą być bolesne. Nowe przepisy ukrócą też cwaniactwo - skończy się korzystanie z karty "na babcię".
Obowiązują nowe zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. 30 czerwca stracą ważność te wydane dotychczas (nawet te wydane bezterminowo).
– Mało się o tym mówi, a to bardzo ważne – powiedział Kazimierz Nowak, komendant straży miejskiej w Wałbrzychu. Przypomina o zmianie, bo od 1 lipca strażnicy będą egzekwować nowe przepisy. – Dla kogoś, kto o zmianie nie słyszał, może to być duża niespodzianka. Niekoniecznie przyjemna – dodaje. A na pewno kosztowna. – Za posługiwanie się nieważną kartą przewiduje się 300 zł mandatu, a za nieupoważnione parkowanie na miejscu osoby niepełnosprawnej, na tzw. kopercie – 500 zł – informuje.
Na skutek zmian ograniczony został krąg osób niepełnosprawnych uprawnionych do korzystania z karty parkingowej. Nowe karty są imienne, wydawane na osobę (nie na samochód) wyłącznie na czas określony – na nie więcej niż pięć lat.
Na kopercie nie będą miały prawa parkować osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, a jedynie osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. – Zmiana ta spowoduje, że część osób będzie musiała ponownie stawić się przed komisją lekarską. To już naprawdę ostatni moment na złożenie wniosku o wydanie karty – przypomina Renata Wasąg, przewodnicząca Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. To właśnie tam po zmianach wydaje się karty.
Według Renaty Wasąg obecnie w Wałbrzychu wydanych jest ponad 4 tys. kart parkingowych. Według szacunków pracowników Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, po zmianach w obiegu pozostanie ich mniej niż połowa.
– Dzięki zmianom ukrócone zostaną nadużycia, bo znaczna część osób korzysta z karty parkingowej bezprawnie, np. używa karty osoby, która już zmarła. Często osoby nieuprawnione wykorzystywały karty innych osób, nie płacąc za parking płatny, bezkarnie poruszając się po płycie rynku. Tłumaczyły na przykład, że jadą po dziadka do sklepu medycznego. Dzięki nowym przepisom łatwiej będzie wyeliminować sytuacje, w których kartami posługują się osoby niemające nic wspólnego z niepełnosprawnością – dodaje Renata Wasąg.