Koniec rozmów rządu z nauczycielami. Od jutra strajk w szkołach, także w Wałbrzychu

7 kwietnia 2019 22:34. Dzieci w przedszkolu Fot. ilustracyjna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To już pewne. Jutro w szkołach w Wałbrzychu rozpocznie się strajk nauczycieli. W czasie rozmów ostatniej szansy, prowadzonych dziś w Warszawie nie udało się wypracować porozumienia ze wszystkimi związkami. Porozumienie podpisała jedynie Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Rządowe propozycje odrzucili Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. W tej sytuacji, jutro w szkołach w Wałbrzychu i całym regionie rozpocznie się zapowiadany przez ZNP strajk.

Przedstawiciele związków, które nie podpisały porozumienia, po zakończeniu rozmów mówili o tym, że rząd nie przygotował żadnych nowych propozycji, a zaproponowany jeszcze w piątek specjalny kontrakt społeczny nie był przez pedagogów do zaakceptowania. Rząd nie zgodził się także na propozycje ZNP i FZZ.

Związki, które odrzuciły porozumienia, początkowo domagały się tysiąca złotych podwyżki. Ostatecznie postulowały o 30 procentową podwyżkę, rozłożoną na dwie tury w tym roku. „Solidarność” postulowała o 15 procent podwyżki od stycznia tego roku i powiązanie pensji nauczycieli z przeciętnych wynagrodzeniem.

 

W Wałbrzychu do szkół z powodu protestu nie pójdzie jutro około dziesięciu tysięcy uczniów. Dyrektorzy placówek nie mają kim zapewnić im opieki. Pomoc deklarują miejskie instytucje kultury i sportu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 kwietnia 2019 22:34
`