Koniec chirurgii w szpitalu w Świebodzicach. Czy szpital przestaje istnieć?

29 maja 2019 16:27. Szpital w Świebodzicach. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To już przesądzone. Oddział chirurgii w szpitalu w Świebodzicach przestaje istnieć. Wczoraj, podczas walnego zebrania akcjonariuszy podjęto decyzję o rozpoczęciu wygaszania oddziału.

– Gmina posiada 5,75% udziału w spółce Mikulicz, będącej właścicielem obiektu. Ja deklarowałem, że jeżeli sprawa oparta jest wyłącznie na opinii SANEPIDU dotyczącej konieczności remontu bloku operacyjnego, to gmina wyraża gotowość partycypacji w kosztach takich prac – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic.

Wszystko wskazuje jednak na to, że oddział zostanie zamknięty. Na włosku wisi także los oddziałów dziecięcego i wewnętrznego.W szpitalu pozostanie na pewno jedynie oddział geriatryczny.

REKLAMA

– Już w lutym, kiedy zamykano oddział ginekologiczno-położniczy sugerowano, że sama chirurgia nie będzie w stanie się utrzymać. Miałem nadzieję jednak, że do takiej sytuacji nie dojdzie, a my – gmina i właściciel – będziemy się mogli się porozumieć w kwestii ewentualnych nakładów finansowych potrzebnych na remont. Dziś walczę jeszcze o utrzymanie oddziału zabiegowego, jednak nie wiem czy to się uda.

We wtorek 29.05 odbyło się spotkanie, podczas którego zadecydowano o dalszych losach personelu szpitala:

– Dziś nowa prezes szpitala, Dorota Piotrzkowska, poinformowała, że nikt z personelu zatrudnionego na oddziale chirurgii nie straci pracy – powiedziała sekretarz gminy Świebodzice Sabina Cebula – Dodano jednak, że jeśli ktoś z tak zwanych „narzędziowców” chirurgicznych będzie chciał zmienić placówkę, pracodawca pójdzie mu na rękę.  

Oficjalnym powodem wygaszania oddziału ma być restrukturyzacja szpitala. Burmistrz Paweł Ozga podkreśla, że spółka Mikulicz, większości udziałów szpitala, to podmiot prawa handlowego, dla którego ważny jest przede wszystkim wynik finansowy.

Nowa Pani prezes odmówiła komentarza, odsyłając nas do rzecznika prasowego spółki. Do czasu pisania tego tekstu nie udało nam się z nim skontaktować.

Zamknięcie placówki nie oznacza, że mieszkańcy Świebodzic pozostaną bez opieki. W mieście funkcjonuje  5 przychodni zdrowia – jedna gminna i 4 prywatne. Do szpitala mieszkańcy będą musieli jeździć do Wałbrzycha lub do Świdnicy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 maja 2019 16:27
`