Koncert z licytacji WOŚP w wałbrzyskiej filharmonii

14 maja 2024 07:03. fot. użyczone Filharmonia Sudecka
Artykuł powierzony

Tematy: 


Podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu przekazała na aukcję voucher na poprowadzenie swojej Orkiestry Symfonicznej w roli dyrygenta. Wylicytował go Maurycy Rapacz, tegoroczny maturzysta z Legnicy. Voucher zostanie zrealizowany w najbliższy piątek 17 maja o godzinie 19:00 – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Maurycego Rapacza wykona uwerturę „Coriolan” Ludwiga van Beethovena.

 

Piątkowy koncert zatytułowany „Szymanowski plays Szymanowski” ukaże witalność polskiej muzyki nie tylko za sprawą maturzysty w roli dyrygenta. Jego repertuar stanowić będą w większości kompozycje rodzimych kompozytorów, w tym dwie autorstwa Michała Ziółkowskiego, który pomimo młodego wieku (ur. 1991) zyskał już duże uznanie krytyków i publiczności za swoją twórczość, określaną mianem „intrygująco pięknej”. Wałbrzyska publiczność miała okazję uczestniczyć w prawykonaniu jego utworu „Pavana a Tarantella” we wrześniu 2022 r. Znajdzie się on również w programie najbliższego koncertu.

REKLAMA

 

Jako solista wystąpi Michał Szymanowski, laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, uważany za jednego z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Dotychczas koncertował między innymi w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Polski oraz w wielu filharmoniach na całym świecie. W Wałbrzychu wykona IV Symfonię koncertującą na fortepian i orkiestrę Karola Szymanowskiego. Dyrygentem zasadniczej części koncertu będzie Jan Bielak, również reprezentant młodego pokolenia, którego występ odbędzie się w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Koncert „Szymanowski plays Szymanowski” nie będzie jedyną propozycją Filharmonii Sudeckiej na najbliższy weekend. W sobotę jej salę koncertową powinni odwiedzić miłośnicy muzyki kameralnej, o godzinie 18:00 rozpocznie się koncert „Barokowe miraże”. Na estradzie wystąpią doskonale znani wałbrzyskiej publiczności muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej: Ildiko Juhasz (flet), Cezary Futyma (obój), Alicja Korpal-Karasiewicz (fagot), Anna Osowska-Kud (skrzypce), Wojciech Kud (wiolonczela) i Kamil Grabowski (basso continuo). Będzie to koncert poświęcony muzyce barokowej, w repertuarze znajdą się utwory: A. Vivaldiego, J. Ch. Bacha, G. F. Telemanna.

 

WEEKEND W FILHARMONII SUDECKIEJ

17.05.2024, piątek, godz. 19:00
Koncert symfoniczny – Szymanowski plays Szymanowski

Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Program:
Michał Ziółkowski The Black Swan
Michał Ziółkowski Pavana a Tarantella
Karol Szymanowski IV Symfonia koncertująca na fortepian i orkiestrę
Mieczysław Karłowicz Symfonia e-moll Odrodzenie
Ludwig van Beethoven Uwertura Coriolan

Wykonawcy:
Jan Bielak – dyrygent
Maurycy Rapacz – dyrygent
Michał Szymanowski – fortepian (Laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety: 50 / 30 zł

 

18.05. 2024, sobota, godz. 18:00
Koncert kameralny – Barokowe miraże

Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Program:
Antonio Vivaldi Koncert g-moll i Koncert C-dur
Johann Christian Bach Quintet D-dur
Georg Friedrich Telemann Sonata e-moll

Wykonawcy:
Ildiko Juhasz – flet
Cezary Futyma – obój
Alicja Korpal-Karasiewicz – fagot
Anna Osowska-Kud – skrzypce
Wojciech Kud – wiolonczela
Kamil Grabowski – basso continuo
Bilety: 30 / 20 zł

Bilety dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej oraz w bileterii online:  https://bilety.filharmoniasudecka.pl/

Więcej informacji: filharmoniasudecka.pl

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 14 maja 2024 07:03
`