Komornicy zamknęli swoje kancelarie. To protest po brutalnym zabójstwie

21 listopada 2022 18:51. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W poniedziałek wałbrzyskie kancelarie komornicze, podobnie jak inne w całym kraju, zamknęły swoje biura. Na dodatek przez cały przyszły tydzień nie będą przyjmować stron postępowań. Te działania to reakcja na brutalne morderstwo jednej z komorniczek w województwie lubelskim oraz na hejt, z jakim na co dzień komornicy spotykają się w pracy.

Kancelarie komornicze będą zamknięte w poniedziałek oraz w dniu pogrzebu zamordowanej komorniczki – taką decyzję podjęli komornicy w całym kraju. To nie wszystko. Wystosowano specjalny list do ministra sprawiedliwości, w którym domagają się zwrócenia szczególnej uwagi na to, co się dzieje wokół pracy komorników sądowych.

Krajowa Rada Komornicza poprosiła Ministra Sprawiedliwości, między innymi o zmianę przepisów prawnych, które między innymi zaostrzałyby odpowiedzialność za działania wobec funkcjonariusza państwowego, jakim jest komornik sądowy, ale również o podjęcie wszelkich działań, nie tylko represyjnych, ale również prewencyjnych, mających na celu uświadomienie też społeczeństwu kim jest komornik sądowy i jaka jest jego rola – powiedziała Monika Janus.

REKLAMA

Przypomnijmy, że w wyniku ataku 42-letniego mężczyzny na kancelarię zmarła ugodzona nożem, Ewa Kochańska – komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Łukowie w województwie lubelskim. Napastnik ugodził ją ponad 40 razy nożem. Pracownik jej kancelarii trafił do szpitala. Zbrodnia wstrząsnęła środowiskiem komorniczym.

– Kiedy doszła do mnie ta informacja, pomyślałam, że to mogłoby spotkać również i mnie. Mogłabym wyjść rano do pracy i nie wrócić. Taka fala hejtu, jaka na nas się wylewa, codziennie leje się to hektolitrami. My wykonujemy swoją pracę. Wbrew powszechnej opinii my nie windykujemy. My po prostu wykonujemy wyroki sądowe.

Komornicy udostępnili specjalną skrzynkę poczty elektronicznej stophejt(@)komornik.pl Apelują o wysyłanie na nią śladów wszelkich oznak hejtu pojawiającego się w przestrzeni publicznej, a skierowanego przeciw osobom wykonującym tę pracę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 listopada 2022 18:51
`